Hem

KAMPHAVET

Ann Britt och Björn Bergströms hemsida

Aktuellt
Ann Britts släktforskning uppdaterad
Webplatsen har hittills besökts gånger
Senaste uppdatering 2017-01-26

Kamphavet - Genealogi - Ann Britts lista

Inloggning
Du är utloggad
Logga in

Platser och personer i Ann Britts släktforskning, uppdaterad 25/1 2017

Vill Du ha tillgång till hela Ann Britts forskning så skicka ett mail till henne på annbritt(at)kamphavet.se och förklara varför Du är intresserad så får Du ett användarnamn och lösenord så Du kan logga in.

Adelsö sn (AB), Stenby
  Jan Erik Jonsson (1789 ‐ )
Alster sn (S)
  Annika Eriksdotter (1660? ‐ 1729?)
  Annika Jonsdotter (1676 ‐ 1737)
  Annika Olofsdotter Hasselström (1717 ‐ 1791)
  Erik Andersson (Kullander) (1695? ‐ )
  Jonas Jonasson (1732? ‐ 1782)
  Lisa Månsdotter Kullander (1740 ‐ )
  Margareta Andersdotter Alstrin (1680 ‐ 1750)
  Måns Andersson Kullander (1706 ‐ 1787)
  Olof Persson Hasselström (1689 ‐ 1757)
  Per Olofsson (1658 ‐ 1719)
Alster sn (S), Allström
  Annika Eriksdotter (1660? ‐ 1729?)
  Johannes Hasselström (1683 ‐ )
  Katarina Hasselström (1695 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1701 ‐ 1702)
  Magnus Persson (1698 ‐ 1702)
  Måns Persson (1703 ‐ 1709)
  Nils Hasselström (1693 ‐ )
  Olof Persson Hasselström (1689 ‐ 1757)
  Per Olofsson (1658 ‐ 1719)
Alster sn (S), Brandsbol
  Anna Jonsdotter (1767 ‐ <1768)
  Anna Jonsdotter (1768 ‐ )
  Annika Jonsdotter (1676 ‐ 1737)
  Bengt Jonsson (1778 ‐ 1778)
  Bengt Persson (1724 ‐ )
  Britta Jonasdotter (1729 ‐ )
  Britta Jonsdotter (1690 ‐ 1765)
  Britta Maria Jonsdotter (1764 ‐ )
  Britta Olofsdotter (1656 ‐ 1733)
  Cajsa Jonsdotter (1771 ‐ 1772?)
  Cajsa Jonsdotter (1777 ‐ )
  Elof Jonsson (1697 ‐ )
  Gunilla Jonsdotter
  Ingeborg Persdotter (<1724 ‐ )
  Jon Elofsson (1641 ‐ 1727)
  Jonas Benedictus Jonsson Bransell (1688 ‐ )
  Jonas Jonasson (1732? ‐ 1782)
  Jonas Jonsson (1774 ‐ 1833)
  Jonas Jönsson (1703 ‐ 1766)
  Jöns Persson (1669 ‐ 1736)
  Lars Persson (<1724 ‐ )
  Olof Jonsson (1779 ‐ 1783)
  Per Nilsson (1690 ‐ 1727)
  Sara Persdotter (1722 ‐ )
Alster sn (S), Hasselbol
  Olof Persson (1620? ‐ >1681)
  Per Nilsson (1580? ‐ 1650?)
  Per Olofsson (1658 ‐ 1719)
Alster sn (S), Prästgården
  Anders Andersson Alstrin (1656 ‐ 1724)
  Anders Björnsson (1625? ‐ 1699?)
  Anders Olofsson Hasselström (1720 ‐ )
  Annika Olofsdotter Hasselström (1717 ‐ 1791)
  Brita Andersdotter Alstrin (1670? ‐ )
  Cajsa Månsdotter (1746 ‐ )
  Elias Andersson Alstrin (1674 ‐ )
  Gunilla Nilsdotter (1625? ‐ <1686)
  Ingeborg Månsdotter (1737? ‐ )
  Johan Andersson Alstrin (1685 ‐ 1691)
  Kristina Olofsdotter (1714 ‐ )
  Lisa Månsdotter Kullander (1740 ‐ )
  Lisa Olofsdotter (1712 ‐ )
  Lisken Olofsdotter (1716 ‐ 1717)
  Magnus Jonsson (1761 ‐ )
  Margareta Andersdotter Alstrin (1680 ‐ 1750)
  Margareta Månsdotter (1754 ‐ 1756?)
  Maria Månsdotter (1756 ‐ )
  Måns Andersson Kullander (1706 ‐ 1787)
  Märta Bernhus Bengtsdotter/Björnsdotter (1653? ‐ 1718)
  Märta Månsdotter (1738? ‐ )
  Olof Månsson (1759 ‐ )
  Olof Persson Hasselström (1689 ‐ 1757)
  Petter Månsson (1752 ‐ )
  Ramborg Andersdotter Alstrin (1686 ‐ 1718)
Alster sn (S), Sjöstad
  Elof Olofsson
Arbrå sn? (X)
  Sigrid Andersdotter (1726 ‐ 1800)
Asker sn (T), Tångsäter
  Erik Welander (1790 ‐ 1849)
  Fredrika Eleonora Welander (1831 ‐ 1846)
  Stina (Christina) Ersdotter Moström (1774 ‐ 1844)
Bjärtå sn (Y), Kungsgården
  Petrus Jonasson Asp (1667 ‐ 1726)
Bogsta sn (D)
  Brita Andersdotter (1761 ‐ 1820)
  Catharina Andersdotter (1763 ‐ )
Bondstorp sn? (F)
  Annika Petersdotter (1790 ‐ 1884)
Boo sn (AB), Beatelund
  Anders Matsson (1736 ‐ 1773)
Botkyrka sn (AB), Segersböle
  Christina Olofsdotter (1749 ‐ 1828)
Brattfors sn (S)
  Margareta Johansdotter (1625? ‐ )
  Märta Bernhus Bengtsdotter/Björnsdotter (1653? ‐ 1718)
Brattfors sn? (S)
  Bengt Bernhus (1625? ‐ )
Byarum sn (F)
  Annika Petersdotter (1790 ‐ 1884)
  Carl* Magnus Osbeck (1790 ‐ 1842)
  Jöns Matsson Osbeck (1757 ‐ 1811)
  Jöns Nilsson (1717? ‐ 1792)
  Lena (Helena) Jönsdotter (1763 ‐ 1799)
  Lena Lisa Andersdotter (1776 ‐ )
  Maria (Maja) Jonsdotter (1720? ‐ 1787)
Byarum sn (F), Fattighuset
  Annika Petersdotter (1790 ‐ 1884)
Byarum sn (F), Götafors bruk
  Anders Magnus Osbeck (1828 ‐ 1890)
  Andreas Osbeck (1804 ‐ )
  Anna Greta Osbeck (1802 ‐ )
  Brita Catharina Osbeck (1820 ‐ >1900)
  Britta Cajsa Osbeck (1796 ‐ 1810)
  Carl* Magnus Osbeck (1790 ‐ 1842)
  Flickebarn Osbeck (1799 ‐ 1799)
  Hedvig Osbeck (1810 ‐ )
  Helena Osbeck (1800 ‐ 1801)
  Helena Osbeck (1823 ‐ 1823)
  Johan Peter Osbeck (1817 ‐ )
  Jöns Matsson Osbeck (1757 ‐ 1811)
  Kristoffer Osbeck (1807 ‐ 1815?)
  Lena (Helena) Jönsdotter (1763 ‐ 1799)
  Maria Osbeck (1791 ‐ )
  Mats Osbeck (1788 ‐ 1788)
  Sara Amalia Wilhelmina Augusta Osbeck (1824 ‐ >1890)
  Stina Dorothea Osbeck (1794 ‐ )
Byarum sn (F), Götafors kvarn
  Anna Maria Jönsdotter (1752 ‐ )
  Johannes Jönsson (1757 ‐ )
  Jöns Nilsson (1717? ‐ 1792)
  Lena (Helena) Jönsdotter (1763 ‐ 1799)
  Magnus Jönsson (1767 ‐ )
  Maria (Maja) Jonsdotter (1720? ‐ 1787)
  Nils Jönsson (1760 ‐ )
  Stina Jönsdotter (1754 ‐ )
Byarum sn (F), Horsarp, Backstugebron
  Carl* Magnus Osbeck (1790 ‐ 1842)
  Carolina Osbeck (1835 ‐ )
Byarum sn (F), Kyrketorp
  Lena Lisa Andersdotter (1776 ‐ )
Byarum sn (F), Mon under Plätt
  Christian Carlsson Osbeck (1831 ‐ 1863)
Dannemora sn (C)
  Anders Andersson (1720 ‐ 1794)
  Anders Ersson (1670? ‐ )
  Anders Gabrielsson (1672? ‐ 1756)
  Anna Ersdotter (1700? ‐ 1765)
  Anna Jansdotter (1713 ‐ 1780)
  Anna Matsdotter (1718 ‐ 1753)
  Brita Andersdotter (1685? ‐ 1732?)
  Brita Eriksdotter (1744 ‐ 1806)
  Brita Persdotter (1703 ‐ 1779)
  Catharina Larsdotter (1755 ‐ 1813)
  Erik Andersson (1708 ‐ 1773)
  Erik Jansson Bräck (1756 ‐ 1790?)
  Hans Persson (1685? ‐ 1738)
  Johan Jansson Danberg (1712 ‐ 1758)
  Johan Johansson Danberg (1751 ‐ 1813)
  Jonas Danberg (1746 ‐ 1750)
  Karin Persdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Matsdotter
  Kerstin Persdotter (1666? ‐ 1754)
  Maja (Maria) Olofsdotter (1775 ‐ 1832)
  Margareta (Greta) Andersdotter (1746 ‐ 1831)
  Margareta (Margta) Andersdotter (1686 ‐ 1765)
  Margareta Olofsdotter (1674? ‐ 1754)
  Maria (Maja) Eriksdotter (1713? ‐ )
  Maria (Maja) Persdotter Moberg (1771 ‐ 1849)
  Maria Wahlström (1805 ‐ 1882)
  Mats Persson Wahlström Spring (1777 ‐ 1845)
  Olof Olofsson (1736 ‐ 1780)
  Olof Persson (1699 ‐ 1752)
  Olof Persson Eklund (1804 ‐ 1857)
  Per (Petter) Andersson (1770 ‐ 1863)
  Per Moberg (1704 ‐ 1750)
  Per Olofsson (1661? ‐ 1749)
  Per Persson (1670? ‐ 1733)
  Per Persson Moberg (1737 ‐ 1772)
  Stina (Kerstin) Olofsdotter (1734 ‐ 1823)
Dannemora sn (C), Ackarby
  Anders Eklund (1835 ‐ 1867)
  Anders Persson (1803 ‐ )
  Anna Olofsdotter (1768 ‐ )
  Anna Persdotter (1806 ‐ )
  Brita Eriksdotter (1744 ‐ 1806)
  Brita Eriksdotter (1786 ‐ )
  Brita Olofsdotter (1778 ‐ 1779)
  Brita Persdotter (1703 ‐ 1779)
  Brita Stina Persdotter (1801 ‐ )
  Catharina Olofsdotter (1780 ‐ )
  Catharina Persdotter (1816 ‐ )
  Christina Olofsdotter (1773 ‐ 1774)
  Erik Olofsson (1771 ‐ 1779)
  Maja (Maria) Olofsdotter (1775 ‐ 1832)
  Maria Persdotter (1808 ‐ )
  Olof Olofsson (1736 ‐ 1780)
  Olof Persson Eklund (1804 ‐ 1857)
  Per (Petter) Andersson (1770 ‐ 1863)
  Per Persson Helsing (1810 ‐ )
  Stina (Kerstin) Olofsdotter (1734 ‐ 1823)
Dannemora sn (C), Andersby
  Brita Olofsdotter (1741 ‐ )
  Christina (Kerstin) Olofsdotter (1734 ‐ )
  Margareta Olofsdotter (1674? ‐ 1754)
  Margareta Olofsdotter (1730 ‐ )
  Maria Olofsdotter (1741 ‐ )
  Olof Olofsson (1736 ‐ 1780)
  Olof Persson (1699 ‐ 1752)
Dannemora sn (C), Andersby torp
  Erik Moberg (1700 ‐ 1750)
  Ingrid Moberg (1710? ‐ )
  Karin Andersdotter Moberg (1704 ‐ )
  Per Moberg (1704 ‐ 1750)
Dannemora sn (C), Andersby ägor
  Anders Persson Budberg (1734 ‐ )
  Catharina Persdotter Moberg (1731 ‐ )
  Erik Moberg (1700 ‐ 1750)
  Johan Persson Moberg (1740 ‐ )
  Karin Persdotter (1670? ‐ )
  Mats (Mathias) Persson Morberg (1742 ‐ )
  Nils Persson Moberg (1747 ‐ )
  Per Moberg (1704 ‐ 1750)
  Per Persson Moberg (1737 ‐ 1772)
Dannemora sn (C), Bennarby
  Anders Hansson (1640? ‐ )
  Anders Persson (1670? ‐ )
  Anders Persson (1715 ‐ )
  Annika Persdotter (1670? ‐ )
  Brita Persdotter (1701 ‐ <1706)
  Brita Persdotter (1706 ‐ )
  Elin N (1610? ‐ 1690?)
  Elisabet Persdotter (1670? ‐ )
  Erik Hansson (1640? ‐ )
  Erik Persson (1713 ‐ )
  Hans Persson (1600? ‐ )
  Hans Persson (1665? ‐ )
  Ingeborg Persdotter (1665? ‐ )
  Johan Persson (1675? ‐ )
  Johan Persson (1708 ‐ 1756?)
  Karin Persdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Eriksdotter (1637 ‐ 1710)
  Margareta Persdotter (1711 ‐ 1722)
  Olof Persson (1699 ‐ 1752)
  Per Hansson (1635? ‐ >1694)
  Per Olofsson (1726 ‐ )
  Per Persson (1670? ‐ 1733)
  Per Persson (1704? ‐ )
Dannemora sn (C), Bennarby ägor
  Maria (Maja) Persdotter Moberg (1771 ‐ 1849)
  Mats Persson Wahlström Spring (1777 ‐ 1845)
Dannemora sn (C), Bossarby
  Per Olsson Eklund (1829 ‐ >1900)
Dannemora sn (C), Bräcksta torp
  Anders Eriksson Bräck (1788 ‐ )
  Anna Eriksson Bräck (1785 ‐ )
  Anna Johansdotter Danberg (1756 ‐ )
  Anna Matsdotter (1718 ‐ 1753)
  Erik Eriksson Bräck (1782 ‐ )
  Johan Johansson Danberg (1751 ‐ 1813)
  Jonas Danberg (1746 ‐ 1750)
  Kerstin (Christina) Danberg (1749 ‐ )
  Margareta Johansdotter Danberg (1755 ‐ 1755)
Dannemora sn (C), Buddby
  Anders Andersson (1720 ‐ 1794)
  Anders Andersson (1760 ‐ )
  Anders Gabrielsson (1672? ‐ 1756)
  Anders Larsson (1640? ‐ 1718)
  Anna Andersdotter (1708 ‐ )
  Anna Ersdotter (1700? ‐ 1765)
  Brita Andersdotter (1685? ‐ 1732?)
  Brita Andersdotter (1717 ‐ )
  Brita Andersdotter (1758 ‐ )
  Catharina Andersdotter (1762 ‐ <1765)
  Erik Andersson (1767 ‐ )
  Erik Andersson Danberg (1735 ‐ )
  Karin Andersdotter (1680? ‐ )
  Karin Andersdotter (1714 ‐ )
  Kerstin Andersdotter (1723 ‐ )
  Margareta Andersdotter (1670? ‐ )
  Margta Andersdotter (1726 ‐ )
  Maria (Maja) Andersdotter (1739 ‐ )
  Olof Andersson Brodin (1764 ‐ )
  Per (Petter) Andersson (1770 ‐ 1863)
  Sigrid N (1640? ‐ 1712)
Dannemora sn (C), Gisselby
  Annika Persdotter (1665? ‐ )
  Erik Persson (1665? ‐ )
  Karin Persdotter (1660? ‐ )
  Kerstin Persdotter (1666? ‐ 1754)
  Margareta Persdotter (1665? ‐ )
  Per Hansson (1637? ‐ 1713)
Dannemora sn (C), Gökom
  Anders Johansson (1670? ‐ 1721)
  Brita Johansdotter (1674? ‐ )
  Britta Andersdotter (1630? ‐ 1712)
  Erik Andersson (1708 ‐ 1773)
  Johan Johansson (1630? ‐ 1701)
  Johan Månsson (1597 ‐ 1668)
  Karin Hansdotter (1600? ‐ 1670?)
  Magnus Petri (1550? ‐ 1606)
  Maja Eriksdotter (1732 ‐ 1807)
  Malin N (1565? ‐ >1610)
  Margareta Johansdotter (1672? ‐ )
  Maria Andersdotter (1672 ‐ 1757)
  Mats Andersson (1716 ‐ 1780)
  Mats Johansson (1673? ‐ )
  Måns Johansson (1630? ‐ 1692)
  Per Andersson (1714 ‐ 1768)
  Per Johansson (1671? ‐ )
Dannemora sn (C), Jerlebo
Anders   (Andreas) Eriksson (1739 ‐ 1808)
  Brita Persdotter (1706 ‐ )
  Maja Eriksdotter (1732 ‐ 1807)
Dannemora sn (C), Mumsarby
  Anders Andersson (1758 ‐ )
  Anders Hansson (1717 ‐ 1789)
  Anna Eriksdotter (1717? ‐ 1774)
  Anna Wahlström (1808 ‐ )
  Hans Hansson (1730 ‐ )
  Hans Persson (1685? ‐ 1738)
  Ingeborg Hansdotter (1715 ‐ )
  Johan (Johannes) Hansson (1723 ‐ 1800)
  Kerstin Hansdotter (1725 ‐ )
  Margareta (Greta) Andersdotter (1746 ‐ 1831)
  Margareta (Greta) Wahlström (1802 ‐ )
  Margareta (Margta) Andersdotter (1686 ‐ 1765)
  Maria (Maja) Persdotter Moberg (1771 ‐ 1849)
  Maria Wahlström (1805 ‐ 1882)
  Per (Peder) Hansson (1720 ‐ )
  Per Persson Moberg (1737 ‐ 1772)
  Per Wahlström (1800 ‐ )
  Sara Andersdotter (1752 ‐ )
Dannemora sn (C), Mumsarby?
  Hans Persson (1685? ‐ 1738)
  Margareta (Margta) Andersdotter (1686 ‐ 1765)
Dannemora sn (C), Myra
  Anders (Andreas) Eriksson (1739 ‐ 1808)
  Anders Matsson (1640? ‐ 1700?)
  Anders Olofsson (1670? ‐ )
  Anna Eriksdotter (1753 ‐ )
  Anna Jansdotter (1713 ‐ 1780)
  Brita Andersdotter (1646? ‐ 1713)
  Brita Eriksdotter (1744 ‐ 1806)
  Brita Jansdotter (1720 ‐ )
  Brita Matsdotter
  Brita Olofsdotter (1675? ‐ )
  Brita Olofsdotter (1687 ‐ 1765)
  Erik Andersson (1520? ‐ )
  Erik Andersson (1708 ‐ 1773)
  Erik Eriksson (1741 ‐ )
  Erik Ersson (1550? ‐ )
  Hans Ersson (1580? ‐ )
  Hans Matsson
  Jan (Johan) Eriksson (1735 ‐ 1799)
  Johan Olofsson (1685? ‐ 1745)
  Karin (Catharina) Jansdotter (1710 ‐ )
  Karin Matsdotter
  Karin N (1620? ‐ >1694)
  Karin Olofsdotter (1675? ‐ )
  Lars Olofsson (1672? ‐ )
  Lasse i Myra N
  Margareta Olofsdotter (1674? ‐ 1754)
  Maria Jansdotter (1716 ‐ )
  Mats Hansson (1620? ‐ )
  N N (1580? ‐ )
  Olof Ersson (1580? ‐ )
  Olof Matsson (1645? ‐ 1724)
  Per Eriksson (1749 ‐ )
  Per Matsson
Dannemora sn (C), Nyboda
  Mats Andersson (1716 ‐ 1780)
Dannemora sn (C), Ragnarby
  Per Andersson (1714 ‐ 1768)
Dannemora sn (C), Vretarna
  Anders Jansson (1782 ‐ 1845)
  Anna Jansdotter (1777 ‐ 1778)
  Catharina Larsdotter (1755 ‐ 1813)
  Johan Jansson (1778 ‐ )
  Johan Johansson Danberg (1751 ‐ 1813)
  Maria (Maja) Jonsdotter Randt (1742 ‐ 1804)
  Sara Jansdotter (1780 ‐ )
Dannemora sn (C), Åsarby
  Brita N (1640? ‐ >1692)
  Brita Persdotter (1703 ‐ 1779)
  Ella Olofsdotter (1670? ‐ )
  Ella Persdotter
  Johan Olofsson (1670? ‐ )
  Johan Persson (1712 ‐ 1756?)
  Kerstin Olofsdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Persdotter (1666? ‐ 1754)
  Olof Ersson (1640? ‐ >1694)
  Olof Persson (1698 ‐ )
  Per Olofsson (1661? ‐ 1749)
Dannemora sn? (C)
  Maria (Maja) Eriksdotter (1713? ‐ )
Dunker sn (D)
  Gabriel Viktor Nyqvist (1847 ‐ )
Ekshärad sn (S)
  Annika Olsdotter (1701 ‐ 1775)
  Engelbrekt Torbjörnsson (1657 ‐ 1724)
  Erik Nilsson (1681 ‐ 1744)
  Gustaf Olofsson Suhoinen (1672 ‐ 1698)
  Halvard Nilsson (1689 ‐ 1766)
  Håkan Jönsson (1739 ‐ 1793)
  Ingeborg Larsdotter (1677 ‐ 1753)
  Ingegerd Larsdotter (1689 ‐ 1729)
  Jan Olofsson (1765 ‐ )
  Jonn Persson (1706 ‐ 1762)
  Jöns Olsson (1700 ‐ >1742)
  Karin Larsdotter (1703 ‐ 1791)
  Karin Larsdotter (1716 ‐ 1775?)
  Karin Larsdotter (1756 ‐ 1830)
  Karin Larsdotter (1804 ‐ 1848)
  Karin Nilsdotter (1679 ‐ 1751)
  Kerstin Eriksdotter (1725 ‐ >1800)
  Kerstin Halvardsdotter (1722 ‐ 1797)
  Kerstin Larsdotter (1679 ‐ 1714)
  Kerstin Larsdotter (1695 ‐ 1773)
  Kerstin Toresdotter (1650 ‐ 1737)
  Lars Gustafsson (1693 ‐ 1772)
  Lars Jonsson (1675? ‐ 1733)
  Lars Jönsson (1673 ‐ 1743)
  Lars Larsson (1697 ‐ 1727)
  Lars Larsson (1720 ‐ 1795)
  Lars Larsson (1722 ‐ 1810)
  Lars Larsson (1747 ‐ 1823)
  Lars Larsson (1779 ‐ 1809)
  Lars Matsson (1691 ‐ 1768)
  Lars Olsson (1729 ‐ 1810)
  Malin Larsdotter Hakkarainen (1665 ‐ 1751)
  Maria Matsdotter (1685 ‐ 1772)
  Marit Elofsdotter (1643 ‐ 1703)
  Marit Håkansdotter (1782 ‐ 1820)
  Marit Jönsdotter (1709 ‐ 1786)
  Marit Jönsdotter (1723 ‐ 1809)
  Marit Larsdotter (1691 ‐ 1733)
  Marit Larsdotter (1702 ‐ 1737)
  Marit Larsdotter (1754 ‐ 1835)
  Marit Persdotter (1699 ‐ 1768)
  Marit Persdotter (1699 ‐ 1770?)
  Marit Persdotter (1730 ‐ 1804)
  Marit Persdotter (1761 ‐ 1829)
  Nils Halvardsson (1666 ‐ 1733)
  Nils Kristoffersson (1698 ‐ )
  Nils Månsson (1716 ‐ 1767)
  Olof Larsson (1717 ‐ 1799)
  Olof Olsson (1761 ‐ 1812)
  Olof Olsson (1802 ‐ 1883)
  Olof Olsson (1826 ‐ >1890)
  Olof Persson (1690 ‐ 1773)
  Olof Stefansson (1676 ‐ 1709)
  Per Nilsson (1691 ‐ 1739)
  Per Persson (1717 ‐ 1764)
  Per Persson Hammarman (1675? ‐ )
  Per Svensson (1685 ‐ 1766?)
  Sigrid Håkansdotter (1683 ‐ 1718)
Ekshärad sn (S), Basterud
  Anna ? (1600? ‐ )
  Anna Halvardsdotter (1668 ‐ )
  Halvard Nilsson (1689 ‐ 1766)
  Halvard Persson (1627 ‐ 1707)
  Ingeborg Nilsdotter
  Ingeborg Nilsdotter
  Ingegerd Halvardsdotter (1736 ‐ )
  Kerstin Halvardsdotter (1722 ‐ 1797)
  Kerstin Larsdotter (1679 ‐ 1714)
  Kerstin Toresdotter (1650 ‐ 1737)
  Lars Halvardsson (1732 ‐ )
  Marit Halvardsdotter (1729 ‐ )
  Marit Olofsdotter (1665? ‐ 1692)
  Marit Persdotter (1699 ‐ 1768)
  Nils Halvardsson (1666 ‐ 1733)
  Nils Halvardsson (1714 ‐ 1714)
  Nils Halvardsson (1740 ‐ )
  Per Halvardsson (1600? ‐ )
  Per Halvardsson (1661 ‐ 1709)
  Per Halvardsson (1725 ‐ 1766)
Ekshärad sn (S), Byn
  Anna Halvardsdotter (1661 ‐ 1731)
  Anna Jönsdotter (1701 ‐ 1752)
  Anna Olofsdotter (1682 ‐ 1699)
  Britta Jönsdotter (1712 ‐ )
  Gunilla Olofsdotter (1668 ‐ )
  Halvard Persson (1699 ‐ )
  Håkan Larsson (1650? ‐ )
  Ingeborg Jönsdotter (1705 ‐ 1764)
  Ingeborg Olofsdotter (1677 ‐ )
  Ingeborg Persdotter (1715 ‐ )
  Ingeborg Persdotter (1749 ‐ )
  Johan Persson (1696? ‐ )
  Jöns Olofsson (1670 ‐ 1717)
  Karin Jönsdotter (1704 ‐ 1769)
  Karin Larsdotter (1716 ‐ 1775?)
  Lars Jönsson (1703 ‐ 1753)
  Lars Larsson (1643? ‐ )
  Lars Olofsson (1600? ‐ )
  Lars Olofsson (1670? ‐ 1698)
  Lars Persson (1747 ‐ )
  Marit Jönsdotter (1709 ‐ 1786)
  Marit Larsdotter (1672 ‐ )
  Marit Larsdotter (1691 ‐ 1733)
  Marit Olofsdotter (1669 ‐ 1747)
  Marit Persdotter (1687 ‐ 1718)
  Marit Persdotter (1741 ‐ <1752)
  Marit Persdotter (1752 ‐ <1761)
  Marit Persdotter (1761 ‐ 1829)
  Nils Kristoffersson (1698 ‐ )
  Nils Larsson (1648? ‐ )
  Nils Persson (1691 ‐ 1691)
  Olof Larsson (1645? ‐ )
  Per Nilsson (1691 ‐ 1739)
  Per Nilsson Byfält (1653 ‐ 1743)
  Per Olofsson (1671 ‐ <1684)
  Per Olofsson (1684 ‐ )
  Per Persson (1717 ‐ 1764)
  Per Persson (1740 ‐ 1740)
  Per Persson (1756 ‐ )
  Ragnilla Persdotter (1692 ‐ 1736)
  Sigrid Persdotter (1744 ‐ )
Ekshärad sn (S), Halla
  Heden Jönsson (1600? ‐ )
  Henrik Håkansson (1675? ‐ )
  Håkan Engelbrektsson (1648 ‐ 1719)
  Ingeborg Håkansdotter (1691 ‐ 1753)
  Ingeborg Jonsdotter (1667 ‐ <1671)
  Ingeborg Jonsdotter (1671 ‐ )
  Jon (Jöns) Hedensson (1629 ‐ 1712)
  Jon Håkansson (1697 ‐ )
  Kerstin Jonsdotter (1651 ‐ 1735)
  Lars Håkansson (1687 ‐ )
  Marit Larsdotter (1691 ‐ 1733)
  Nils Håkansson (1787 ‐ 1815)
  Sigrid Håkansdotter (1683 ‐ 1718)
  Sigrid Olofsdotter (1625 ‐ 1705)
Ekshärad sn (S), Hamra
  Anna Nilsdotter (1682 ‐ )
  Bengt Jonsson (1677 ‐ 1744)
  Bengt Nilsson (1687 ‐ 1698)
  Brita Larsdotter (1725 ‐ )
  Engelbrekt Nilsson (1690 ‐ 1696)
  Engelbrekt Torbjörnsson (1657 ‐ 1724)
  Håkan Jönsson (1739 ‐ 1793)
  Ingeborg Bengtsdotter (1650? ‐ 1691)
  Ingeborg Håkansdotter (1789 ‐ )
  Ingeborg Jonsdotter (1682 ‐ )
  Ingeborg Persdotter (1702 ‐ 1742)
  Ingegerd Larsdotter (1750 ‐ 1753)
  Ingegerd Larsdotter (1757 ‐ )
  Ingmar Jonsson (1679 ‐ )
  Jon Larsson (1640? ‐ 1690)
  Jöns Håkansson (1777 ‐ 1823)
  Jöns Larsson (1738 ‐ )
  Karin Larsdotter (1759 ‐ )
  Karin Nilsdotter (1679 ‐ 1751)
  Kerstin Eriksdotter (1725 ‐ >1800)
  Kerstin Håkansdotter (1779 ‐ )
  Kerstin Nilsdotter (1681 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1709 ‐ )
  Lars Håkansson (1775 ‐ )
  Lars Håkansson (1792 ‐ 1802)
  Lars Jonsson (1675? ‐ 1733)
  Lars Larsson (1720 ‐ 1795)
  Lars Matsson (1691 ‐ 1768)
  Marit Elofsdotter (1643 ‐ 1703)
  Marit Håkansdotter (1782 ‐ 1820)
  Marit Jonsdotter (1685 ‐ )
  Marit Larsdotter (1753 ‐ 1753)
  Marit Larsdotter (1754 ‐ 1835)
  Marit Persdotter (1699 ‐ 1770?)
  Nils Engelbrektsson (1638? ‐ 1698)
  Nils Håkansson (1787 ‐ 1815)
  Nils Larsson (1729 ‐ <1735)
  Nils Larsson (1735 ‐ )
  Nils Persson (1712 ‐ <1713)
  Nils Persson (1713 ‐ )
  Per Håkansson (1784 ‐ >1791)
  Per Larsson (1717 ‐ <1723)
  Per Larsson (1723 ‐ 1738)
  Per Persson Hammarman (1675? ‐ )
  Sigrid Jonsdotter (1675? ‐ )
Ekshärad sn (S), Mjögsjöhöjden
  Jan Olofsson (1765 ‐ )
  Marit Håkansdotter (1782 ‐ 1820)
  Marit Jansdotter (1812 ‐ )
Ekshärad sn (S), Norra Loffstrand
  Bengt Nilsson (1683 ‐ )
  Erik Nilsson (1681 ‐ 1744)
  Erik Sonesson (1610? ‐ )
  Ingeborg Eriksdotter (1722 ‐ )
  Ingegerd Eriksdotter (1711 ‐ )
  Ingegerd Larsdotter (1689 ‐ 1729)
  Ingegerd Persdotter (1650? ‐ )
  Jöns Nilsson (1685 ‐ )
  Karin Eriksdotter (1719 ‐ )
  Karin Nilsdotter (1692 ‐ )
  Kerstin Eriksdotter (1725 ‐ >1800)
  Lars Eriksson (1713 ‐ )
  Marit Eriksdotter (1716 ‐ )
  Nils Eriksson (1638 ‐ 1705)
  NN Nilsson (1679 ‐ )
  Olof Eriksson (1709 ‐ )
  Per Nilsson (1678 ‐ )
  Sone Eriksson (1641 ‐ 1697)
  Sone Eriksson (1708? ‐ )
  Sone Nilsson (1689 ‐ <1694)
  Sone Nilsson (1694 ‐ 1728)
Ekshärad sn (S), Näs
  Brita Jönsdotter (1691 ‐ 1746)
  Håkan Jönsson (1670 ‐ )
  Håkan Jönsson (1680 ‐ 1743)
  Håkan Jönsson (1739 ‐ 1793)
  Ingeborg Jönsdotter (1741 ‐ )
  Ingeborg Larsdotter (1705 ‐ 1706)
  Ingeborg Larsdotter (1708 ‐ )
  Jonn Jönsson (1690? ‐ )
  Jöns Jönsson (1737 ‐ )
  Jöns Larsson (1711 ‐ 1746)
  Jöns Persson (1640? ‐ )
  Karin Håkansdotter (1645? ‐ 1720?)
  Karin Jönsdotter (1744 ‐ <1746)
  Karin Jönsdotter (1746 ‐ )
  Karin Larsdotter (1716 ‐ 1775?)
  Kerstin
  Lars Jönsson (1673 ‐ 1743)
  Lars Jönsson (1731 ‐ )
  Marit Jönsdotter (1685 ‐ 1685)
  Marit Jönsdotter (1733 ‐ )
  Per Jönsson (1665 ‐ 1733)
  Ramfrid Jönsdotter (1683 ‐ 1743)
  Sigrid Håkansdotter (1683 ‐ 1718)
  Sigrid Jönsdotter (1735 ‐ )
Ekshärad sn (S), Råda
  Anna Larsdotter (1725 ‐ 1725)
  Anna Larsdotter (1751 ‐ )
  Halvard Larsson (1795 ‐ 1795?)
  Håkan Larsson (1669 ‐ 1737)
  Ingeborg Larsdotter (1677 ‐ 1753)
  Ingeborg Larsdotter (1765 ‐ )
  Jon Larsson (1788 ‐ )
  Jon Nilsson (1731 ‐ )
  Jöns Larsson (1610? ‐ )
  Jöns Larsson (1672 ‐ 1723)
  Karin Larsdotter (1756 ‐ 1830)
  Karin Larsdotter (1804 ‐ 1848)
  Kerstin Halvardsdotter (1722 ‐ 1797)
  Kerstin Larsdotter (1705 ‐ 1754)
  Kerstin Larsdotter (1759 ‐ )
  Kerstin Nilsdotter (1735 ‐ )
  Kerstin Persdotter eller Håkansdotter (1640? ‐ 1697)
  Lars Jonsson (1675? ‐ 1733)
  Lars Jönsson (1640? ‐ 1711)
  Lars Larsson (1697 ‐ 1727)
  Lars Larsson (1722 ‐ 1810)
  Lars Larsson (1747 ‐ 1823)
  Lars Larsson (1779 ‐ 1809)
  Lars Larsson (1807 ‐ )
  Marit Larsdotter (1702 ‐ 1737)
  Marit Larsdotter (1749 ‐ )
  Marit Larsdotter (1777 ‐ )
  Nils Larsson (1791 ‐ )
  Olof Larsson (1785 ‐ )
  Olof Nilsson (1670? ‐ )
  Per Larsson (1754 ‐ )
  Per Larsson (1782 ‐ )
  Ramfrid Larsdotter (1682 ‐ )
  Sone Jönsson (1653 ‐ 1698)
Ekshärad sn (S), Råda?
  Nils Kristoffersson (1698 ‐ )
Ekshärad sn (S), Solberg
  Annika Gustafsdotter (1695 ‐ )
  Annika Henriksdotter (1628? ‐ 1703)
  Annika Jönsdotter (1720 ‐ )
  Annika Olofsdotter (1655? ‐ 1726)
  Annika Olsdotter (1701 ‐ 1775)
  Annika Olsdotter (1746 ‐ )
  Brita Jönsdotter (1726 ‐ )
  Brita Larsdotter (1672 ‐ )
  Brita Olofsdotter (1701 ‐ 1783)
  Brita Olsdotter (1685 ‐ 1688)
  Daniel Gustafsson (1691 ‐ 1692)
  Elisabet Larsdotter (1667 ‐ )
  Erik Jönsson (1738 ‐ 1742)
  Gustaf Olofsson (1704 ‐ )
  Gustaf Olofsson Suhoinen (1672 ‐ 1698)
  Gustaf Olsson (1758 ‐ )
  Gustav Larsson (1726 ‐ )
  Håkan Olsson (1756 ‐ )
  Jon Olsson (1839 ‐ 1909)
  Jöns Jönsson (1734 ‐ )
  Jöns Olsson (1700 ‐ >1742)
  Jöns Olsson (1752 ‐ )
  Jöns Olsson Sjögren (1842 ‐ 1928)
  Karin Larsdotter (1804 ‐ 1848)
  Karin Olsdotter (1768 ‐ )
  Karin Olsdotter (1796 ‐ )
  Karin Olsdotter (1836 ‐ 1933)
  Kerstin Jönsdotter (1736 ‐ 1740)
  Kerstin Olsdotter (1765 ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1799 ‐ )
  Lars Gustafsson (1693 ‐ 1772)
  Lars Jönsson (1741 ‐ )
  Lars Larsson (1721 ‐ )
  Lars Larsson (1779 ‐ 1809)
  Lars Matsson (1691 ‐ 1768)
  Lars Olsson (1748 ‐ )
  Lars Olsson (1793 ‐ )
  Lars Olsson (1831 ‐ 1912)
  Lars Pålsson Hakkarainen (1622? ‐ 1717)
  Lisbet Olofsdotter (1707 ‐ )
  Malin Larsdotter (1724 ‐ )
  Malin Larsdotter Hakkarainen (1665 ‐ 1751)
  Malin Olofsdotter (1709 ‐ )
  Malin Olsdotter (1696 ‐ )
  Maria Matsdotter (1685 ‐ 1772)
  Maria Olsdotter (1751 ‐ )
  Marit Göransdotter (1670? ‐ )
  Marit Jönsdotter (1723 ‐ 1809)
  Marit Olsdotter (1703 ‐ 1707?)
  Marit Olsdotter (1787 ‐ )
  Marit Olsdotter (1827 ‐ >1890)
  Marit Persdotter (1761 ‐ 1829)
  Mats Larsson (1650 ‐ )
  Olof Gustafsson (1697 ‐ )
  Olof Jönsson (1731 ‐ )
  Olof Larsson (1650 ‐ 1730)
  Olof Larsson (1717 ‐ 1799)
  Olof Nilsson (1670? ‐ )
  Olof Olsson (1761 ‐ 1812)
  Olof Olsson (1802 ‐ 1883)
  Olof Olsson (1826 ‐ >1890)
  Olof Pålsson (1640? ‐ 1707)
  Olof Stefansson (1676 ‐ 1709)
  Per Olsson (1793 ‐ 1793)
  Per Olsson (1834 ‐ 1910)
  Pål Olsson (1683 ‐ 1688)
  Påvel Pålsson Hakkarainen (1600? ‐ )
Ekshärad sn (S), Solberg?
  Marit Göransdotter (1670? ‐ )
Ekshärad sn (S), Södra Skoga
  Anders Persson (1660? ‐ 1738)
  Börit Persdotter (1630? ‐ )
  Jonn Persson (1706 ‐ 1762)
  Karin Persdotter (1630? ‐ )
  Kerstin Persdotter (1630? ‐ )
  Lars Persson (1692 ‐ 1754?)
  Marit Larsdotter (1665? ‐ >1720)
  Marit Persdotter (1699 ‐ 1768)
  Olof Persson (1689 ‐ 1750)
  Per (Petter) Persson (1628 ‐ 1720)
  Per Andersson (1600? ‐ )
  Per Persson (1658 ‐ 1730)
  Per Persson Hammarman (1675? ‐ )
  Sigrid Persdotter (1630? ‐ )
Ekshärad sn (S), Södra Öjenäs
  Per Nilsson (1691 ‐ 1739)
Ekshärad sn (S), Våle
  Kerstin Larsdotter (1705 ‐ 1754)
Ekshärad sn (S), Västra Tönnet
  Ingeborg Håkansdotter (1691 ‐ 1753)
  Ingeborg Larsdotter (1692 ‐ 1697)
  Ingeborg Persdotter (1721 ‐ 1726)
  Ingegerd Larsdotter (1689 ‐ 1729)
  Jon Jonsson (1635 ‐ 1722)
  Jon Persson (1727 ‐ )
  Karin Larsdotter (1703 ‐ 1791)
  Kerstin Jonsdotter (1667 ‐ )
  Kerstin Larsdotter (1695 ‐ 1773)
  Kerstin Persdotter (1725? ‐ )
  Lars Jonsson (1660? ‐ 1744)
  Lars Larsson (1698 ‐ 1698)
  Lars Persson (1714 ‐ 1737)
  Marit Persdotter (1730 ‐ 1804)
  Marit Sonesdotter (1660? ‐ >1723)
  Olof Persson (1734 ‐ 1739)
  Per Svensson (1685 ‐ 1766?)
  Sone Larsson (1707 ‐ )
  Sone Persson (1718 ‐ 1773)
  Sven Persson (1724 ‐ )
Ekshärad sn (S), Älvbäck
  Kerstin Larsdotter (1679 ‐ 1714)
Ekshärad sn (S), Östra Tönnet
  Brita Olofsdotter (1742 ‐ )
  Ingeborg Larsdotter (1762 ‐ )
  Jon Larsson (1770 ‐ )
  Karin Larsdotter (1703 ‐ 1791)
  Karin Larsdotter (1756 ‐ 1830)
  Karin Olofsdotter (1731 ‐ )
  Kerstin Larsdotter (1753 ‐ )
  Lars Jonsson (1660? ‐ 1744)
  Lars Larsson (1767 ‐ )
  Lars Olsson (1729 ‐ 1810)
  Marit Persdotter (1730 ‐ 1804)
  Olof Larsson (1759 ‐ )
  Olof Persson (1690 ‐ 1773)
  Per Larsson (1765 ‐ )
  Per Olofsson (1739 ‐ )
  Per Olsson (1734 ‐ 1738)
  Sone Olofsson (1736 ‐ 1738)
Ekshärad sn(S), Laggåsen
  Annika Larsdotter Karjalainen (1630? ‐ >1710)
Eskilstuna (D)
  Astrid Johanna* Sjögren (1905 ‐ 1965)
Eskilstuna (D), Fors fg
  Erik Nilsson (1737 ‐ >1777)
Falun (W)
  Erik (Hansson?) Duva (1708? ‐ 1778)
Fellingsbro sn (T), Österhammar
  Carl Samuel Appelbom (1686‐1744)
Fiendeland
  Anders Andersson Blichta (1662 ‐ 1709)
  Anders Larsson Flinta (1686 ‐ 1716)
  Mårten Andersson Grabb (1665 ‐ 1709)
  Olof Olsson Småsik (1670 ‐ 1703)
Film sn (C)
  Anders Gabrielsson (1672? ‐ 1756)
  Anders Matsson (1739 ‐ )
  Anna Johansdotter (1715 ‐ 1779)
  Anna Matsdotter Bergman (1726 ‐ 1810)
  Cajsa Jonsdotter Randt (1754 ‐ )
  Catharina (Karin) Olsdotter Bergman (1752 ‐ 1783)
  Erik d.ä. Gabrielsson (1670? ‐ <1690)
  Erik Matsson (1736 ‐ )
  Håkan Gabrielsson
  Johan Eriksson Randt (‐ 1724)
  Johan Gabrielsson
  Johan Johansson Danberg (1751 ‐ 1813)
  Johan Johansson Randt (1715 ‐ 1783)
  Karin Gabrielsdotter (1685 ‐ )
  Karin Johansdotter (1702? ‐ )
  Kerstin Matsdotter (1731 ‐ )
  Kerstin Mikaelsdotter (1688 ‐ 1755)
  Lars Gabrielsson (1673? ‐ 1688)
  Margareta (Greta) Andersdotter (1746 ‐ 1831)
  Maria (Maja) Jonsdotter Randt (1742 ‐ 1804)
  Maria Johansdotter Randt (1720 ‐ )
  Mats Bengtsson (1680? ‐ >1755)
  Mats Matsson (1729 ‐ )
  Mats Matsson Berg (1705 ‐ 1760)
  Olof Matsson Bergman (1725 ‐ 1782)
  Per (Pelle) Matsson Wahlström (1751 ‐ 1783)
  Per Gabrielsson (1675 ‐ 1760)
  Sara Jonsdotter Randt (1752 ‐ )
  Stina Jonsdotter Randt (1759 ‐ )
Film sn (C), Alsarbotorpet
  Anders Johansson (1718 ‐ )
  Margareta Johansdotter (1724 ‐ )
  Olof Johansson (1717 ‐ )
Film sn (C), Andersbo
  Maria (‐ 1744)
Film sn (C), Björkby
  Anna Jonsdotter Randt (1748 ‐ )
  Erik Jonsson Randt (1750 ‐ )
  Greta Jonsdotter Randt (1744 ‐ )
  Johan Jonsson Randt (1746 ‐ )
  Maria (Maja) Jonsdotter Randt (1742 ‐ 1804)
Film sn (C), Brytby ägor
  Catharina (Karin) Olsdotter Bergman (1752 ‐ 1783)
  Mats Persson Wahlström Spring (1777 ‐ 1845)
  Per (Pelle) Matsson Wahlström (1751 ‐ 1783)
Film sn (C), Brytbyn?
  Anna Matsdotter Bergman (1726 ‐ 1810)
  Annika Bengtsdotter (1688 ‐ )
  Bengt Johansson (‐ 1724)
  Bengt Matsson (1713 ‐ )
  Johan Bengtsson (1685? ‐ )
  Kerstin Bengtsdotter (1690? ‐ )
  Kerstin Matsdotter (1716 ‐ )
  Kerstin Mikaelsdotter (1688 ‐ 1755)
  Malin Matsdotter (1724 ‐ )
  Margareta Matsdotter (1731 ‐ )
  Maria Bengtsdotter (1690? ‐ )
  Maria Matsdotter (1715 ‐ )
  Mats Bengtsson (1680? ‐ >1755)
  Michel Matsson (1721 ‐ )
  N N (‐ 1687)
  Sara Matsdotter (1719 ‐ )
Film sn (C), Haglösa
  Johan Bengtsson (1600? ‐ 1699)
  Mats Johansson (1713 ‐ )
  Olof Johansson (1714 ‐ <1717)
Film sn (C), Haglösa ägor
  Johan Johansson Randt (1715 ‐ 1783)
Film sn (C), Haglösatorpet
  Anna Johansdotter (1715 ‐ 1779)
Film sn (C), Hemmingsboda
  Olof Matsson Bergman (1725 ‐ 1782)
Film sn (C), Jordgruvorna
  Catharina (Karin) Olsdotter Bergman (1752 ‐ 1783)
Film sn (C), Lockbol
  Anders Matsson (1713 ‐ )
  Brita Matsdotter (1708 ‐ )
  Erik Matsson (1703 ‐ )
  Hans Matsson (1733 ‐ )
  Kerstin Andersdotter (1675? ‐ >1723)
  Kerstin Matsdotter (1708 ‐ )
  Mats Matsson Berg (1705 ‐ 1760)
  Mats Olsson (1675? ‐ 1735)
  Olof Matsson (1700 ‐ )
  Sara (1650? ‐ >1723)
Film sn (C), Lockbols ägor
  Anna Olsdotter Bergman (1761 ‐ )
  Greta Olsdotter Bergman (1766 ‐ )
  Maja Persdotter Wahlström (1774 ‐ )
  Mats Olsson Bergman (1754 ‐ )
  Olof Matsson Bergman (1725 ‐ 1782)
  Stina Olsdotter Bergman (1757 ‐ )
Film sn (C), Randersbo
  Erik Mikaelsson (1685? ‐ 1744)
  Karin Mikaelsdotter (1686 ‐ 1686)
  Kerstin Mikaelsdotter (1688 ‐ 1755)
  Malin Mikaelsdotter (1697 ‐ )
  Margareta Mikaelsdotter (1694 ‐ )
  Maria Eriksdotter (‐ 1735)
  Mats Mikaelsson (1681 ‐ 1764)
  Mikael Nilsson (‐ 1734)
Film sn (C), Randersbo?
  Anna Johansdotter Randt (1717 ‐ )
Film sn (C), Storbya
  Sara Johansdotter Randt (1723 ‐ )
Film sn (C), Tretorpen
  Olof Persson Wahlström (1780 ‐ )
Film sn (C), Österby
  Erik d.y. Gabrielsson (1690 ‐ 1697)
  Gabriel Eriksson (1631 ‐ 1697)
  Gabriel Gabrielsson (1689 ‐ 1689)
  Margareta (‐ 1739)
  Maria Gabrielsdotter (1694 ‐ 1697)
  N Gabrielsson (1684 ‐ 1697)
Film sn (C), Österby bruk
  Per Gabrielsson (1675 ‐ 1760)
Finland
  Anders Olsson (1755 ‐ 1789)
  Anders Persson (1707 ‐ 1740)
  Aurora* Florentina Moleén (1803 ‐ >1865)
  Erik Jansson Bräck (1756 ‐ 1790?)
  Henrik Valkoinen (1590? ‐ )
  Nils Andersson Blichta (1732 ‐ 1790)
  Påvel Hakkarainen (1570? ‐ )
Finland, Helsingfors
  Olof Persson Norman (1690? - 1742)
Finland, Teisko
  Alli Annikki* Nurmi (1922 ‐ 2000)
Finland, Turku Pori
  Carl Erik Welander (1835 ‐ 1894)
Finland, Valkola, Laukaa
  Hans Henriksson Valkoinen (1610? ‐ 1692)
Flen (D), Öya, Sörtorp
  Lars Ersson (1794 ‐ )
Floda sn (D)
  Christina Hyltén (1677 ‐ ?)
  Lars Dahlman (1705 ‐ 1764)
Frustuna sn (D)
  Karin* (Kajsa) Olofsdotter (1733 ‐ 1819)
  Lars Nilsson (1731 ‐ 1794)
Frustuna sn (D), Hållsta
  Anna Olofsdotter (1730? ‐ )
  Anna Persdotter (1700? ‐ 1773?)
  Brita Olofsdotter (1730? ‐ )
  Karin* (Kajsa) Olofsdotter (1733 ‐ 1819)
  Olof Jonsson (1690? ‐ >1751)
  Olof Olofsson (1739 ‐ )
  Per Olofsson (1736 ‐ )
Fryksände sn (S)
  Annika Andersdotter (1702? ‐ 1783)
  Annika Henriksdotter Valkoinen (1727 ‐ 1792)
  Bertil Olofsson (1697? ‐ 1775)
  Henrik Hansson Valkoinen (1690? ‐ 1729)
  Johan Danielsson (‐ 1741?)
  Marit Göransdotter Ruuskoinen (1715 ‐ )
  Mattias Henriksson
  Olof Persson (1716 ‐ 1766?)
  Stephan Mickelsson Siikainen (1712 ‐ 1758)
Fryksände sn (S), Mången
  Olof Stefansson (1676 ‐ 1709)
Funbo sn (C)
  Anna Brita Andersdotter (1815 ‐ 1890)
  Jan Peter Lindell (1812 ‐ 1892)
Funbo sn (C), Broby Hage
  Anders Jansson (1782 ‐ 1845)
  Anna Brita Andersdotter (1815 ‐ 1890)
  Anna Charlotta (1842 ‐ 1842)
  Brita Göransdotter (1781 ‐ 1842)
  Catharina Andersdotter (1812 ‐ )
  Johan Zacharias Lindell (1844 ‐ 1845)
Funbo sn (C), Halmbyboda
  Uno Floderus (1804 ‐ 1874)
  Wilhelmina Lindell (1839 ‐ 1898)
Funbo sn (C), Halmbyboda, Strömtorpet
  Anna Göransdotter (1787 ‐ )
  Erik Göransson (1790 ‐ )
  Greta Göransdotter (1799 ‐ )
  Hans Göransson (1794 ‐ )
  Karin (Cajsa) Göransdotter (1774 ‐ 1801)
  Kerstin (Christina) Ersdotter (1753 ‐ 1804)
Funbo sn (C), Långlöt
  Brita Göransdotter (1781 ‐ 1842)
  Göran Göransson (1778 ‐ )
Funbo sn (C), Rosendal
  Stina Göransdotter (1784 ‐ )
Funbo sn (C), Äggeby torp
  Anders Andersson Wallin (1810 ‐ )
  Christina Andersdotter (1817 ‐ )
Grödinge sn (D), Hellbergsstugan
  Brita Stina Jonsdotter (1784 ‐ 1866)
Grödinge sn (D), Malmsjö
  Anders Andersson (1786 ‐ 1855)
Gällaryd sn (F), Os bruk
  Johan Jönsson Osbeck (1710? ‐ )
  Johan Matsson Osbeck (1743 ‐ )
  Jöns Matsson Osbeck (1757 ‐ 1811)
  Jöns Tolgsson (1673? ‐ 1746)
  Karin Nilsdotter (1676? ‐ 1744)
  Kristina Matsdotter Osbeck (1745 ‐ )
  Magnus Matsson Osbeck (1761 ‐ )
  Margareta Jönsdotter Osbeck (1725 ‐ 1739)
  Mattis Jönsson Osbeck (1717? ‐ 1763)
  Nils Jönsson Osbeck (1710? ‐ )
  Sven Matsson Osbeck (1753 ‐ )
  Tolg Jönsson Osbeck (1714? ‐ )
Gävle (X)
  Erik Nilsson (1868 ‐ >1900)
Hanebo (Segersta) sn (X), Acktjära
  Anna Hansdotter (1751 ‐ )
  Anna Persdotter (1730 ‐ 1808)
  Anna Svensdotter (1693 ‐ 1772)
  Hans Hansson (1727 ‐ 1784)
  Hans Hansson (1756 ‐ )
  Ingrid Persdotter (1735 ‐ )
  Kerstin Hansdotter (1771 ‐ )
  Margta Hansdotter (1761 ‐ )
  Olof Hansson (1766 ‐ 1851)
  Per Hansson (1754 ‐ <1759)
  Per Hansson (1759 ‐ )
  Per Olsson (1695 ‐ 1772)
  Sven Hansson (1764 ‐ )
Hanebo sn (X)
  Abraham Ersson Sjöberg (1687 ‐ 1746)
  Anders Nilsson (1706 ‐ 1779)
  Anders Persson (1719 ‐ 1786)
  Anna Andersdotter (1746 ‐ 1779)
  Anna Jonsdotter (1723 ‐ 1795)
  Anna Larsdotter (1669 ‐ 1707)
  Anna Nilsdotter (1763 ‐ 1824)
  Anna Olofsdotter (1659 ‐ 1707)
  Anna Olsdotter (1709 ‐ 1765)
  Anna Persdotter (1730 ‐ 1808)
  Anna Persdotter (1838 ‐ 1899)
  Anna Svensdotter (1689 ‐ 1765)
  Brita Abrahamsdotter (1721 ‐ 1785)
  Brita Andersdotter (1749 ‐ 1774)
  Brita Ersdotter (1686 ‐ 1764)
  Brita Larsdotter (‐ <1720)
  Brita Persdotter (1684 ‐ 1748)
  Daniel Ingelsson (1663 ‐ 1720)
  Daniel Olsson (1708 ‐ 1771)
  Erik (Hansson?) Duva (1708? ‐ 1778)
  Erik Hansson (1644 ‐ 1725)
  Erik Persson (1661 ‐ 1729)
  Erik Persson Svärd (1798 ‐ 1877)
  Gertrud Danielsdotter (1740 ‐ 1827)
  Gertrud Nilsdotter (1771 ‐ 1843)
  Gertrud Olofsdotter (1681 ‐ )
  Gölin Andersdotter (1656 ‐ 1733)
  Gölin Olofsdotter (1671 ‐ 1724)
  Hans (Johannes) Ersson Duva (1749 ‐ 1821)
  Hans Ersson (1682 ‐ 1715)
  Hans Hansson (1727 ‐ 1784)
  Hans Olsson (1690 ‐ 1769)
  Jon Andersson (1660? ‐ 1743)
  Karin Ersdotter (1692 ‐ >1760)
  Karin Hansdotter (1773 ‐ 1834)
  Karin Jonsdotter (1687 ‐ 1711)
  Karin Persdotter (1650? ‐ )
  Karin Persdotter (1660? ‐ )
  Karin Persdotter Duva (1714 ‐ 1766)
  Kerstin Jonsdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Jönsdotter (1687 ‐ 1746)
  Kerstin Mårtensdotter (‐ <1714)
  Kerstin Olsdotter (1747 ‐ 1802)
  Margareta Jansdotter Duva (1715 ‐ )
  Margareta Jonsdotter (1702 ‐ 1771)
  Margta Hansdotter (1714 ‐ 1788)
  Margta Larsdotter (1678 ‐ 1740)
  Margta Persdotter (1795 ‐ 1872)
  N N
  Nils Andersson (1686 ‐ 1737)
  Nils Andersson (1734 ‐ 1796)
  Nils Ersson (1831 ‐ 1883)
  Olof Danielsson (1684 ‐ 1761)
  Olof Jonsson (1668 ‐ 1726)
  Olof N
  Olof Olsson Åman (1710 ‐ 1792)
  Olof Persson Hjort (1721 ‐ 1792)
  Per (Peder) Persson (1683 ‐ 1754)
  Per Andersson (1693 ‐ 1760)
  Per Andersson (1762 ‐ 1837)
  Per Eriksson (1687 ‐ 1742)
  Per Jansson Mård (1770 ‐ 1828)
  Per Jonsson (1647 ‐ 1733)
  Per Olsson (1797 ‐ 1872)
  Per Persson
  Sara Jonsdotter (1642 ‐ 1723)
  Sigrid Persdotter (1800 ‐ 1860)
  Stina Andersdotter (1774 ‐ )
  Sven Svensson (1649 ‐ 1732)
Hanebo sn (X), Acktjära
  Anna Nilsdotter (1879 ‐ 1935)
  Anna Olofsdotter (1802 ‐ )
  Anna Persdotter (1730 ‐ 1808)
  Anna Persdotter (1838 ‐ 1899)
  Erik Nilsson (1866 ‐ 1867)
  Erik Nilsson (1868 ‐ >1900)
  Hans Olsson (1794 ‐ 1864)
  Hans Persson (1833 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1802 ‐ 1861)
  Lisa Persdotter (1767 ‐ 1848)
  Lisa Persdotter (1827 ‐ 1870)
  Margareta Nilsdotter (1864 ‐ 1871)
  Margta Nilsdotter (1873 ‐ 1876)
  Margta Olofsdotter (1805 ‐ )
  Margta Persdotter (1795 ‐ 1872)
  Maria Jonsdotter (1737 ‐ 1802)
  Mickel Persson (1835 ‐ )
  Nils Ersson (1831 ‐ 1883)
  Nils Nilsson (1871 ‐ 1871)
  Nils Nilsson (1875 ‐ )
  Olof Hansson (1766 ‐ 1851)
  Olof Olsson (1800 ‐ )
  Olof Persson (1826 ‐ )
  Per Nilsson (1860 ‐ )
  Per Olsson (1797 ‐ 1872)
  Per Persson (1831 ‐ )
Hanebo sn (X), Backan
  Gertrud Olofsdotter (1681 ‐ )
Hanebo sn (X), Berga
  Mats Olsson (1697 ‐ 1773)
Hanebo sn (X), Berge
  Brita Andersdotter (1739 ‐ 1740)
  Ella Andersdotter (1680 ‐ )
  Karin Andersdotter (1689 ‐ )
  Margta Andersdotter (1682 ‐ )
  Olof Andersson (1753 ‐ 1754)
  Sigrid Persdotter (1800 ‐ 1860)
Hanebo sn (X), Bofara
  Brita Ersdotter (1696 ‐ )
  Brita Larsdotter (‐ <1720)
  Elin Ersdotter (1682 ‐ )
  Erik Hansson (1644 ‐ 1725)
  Erik Hansson (1711 ‐ )
  Erik Persson (1661 ‐ 1729)
  Erik Persson (1718 ‐ )
  Gertrud Olofsdotter (1681 ‐ )
  Hans Ersson (1682 ‐ 1715)
  Ingeborg Ersdotter (1685 ‐ )
  Ingrid Persdotter (1723 ‐ )
  Karin Ersdotter (1679 ‐ )
  Karin Ersdotter (1692 ‐ >1760)
  Karin Persdotter (1650? ‐ )
  Karin Persdotter (1715 ‐ )
  Kerstin Mårtensdotter (‐ <1714)
  Kerstin Olsdotter (1692 ‐ 1760)
  Kerstin Persdotter (1719 ‐ )
  Lars Persson (1736 ‐ )
  Margareta Ersdotter (1689 ‐ )
  Margareta Persdotter (1733 ‐ )
  Margta Hansdotter (1714 ‐ 1788)
  Mårten Persson (1707 ‐ )
  Olof Ersson (1685 ‐ )
  Olof Persson Hjort (1721 ‐ 1792)
  Per Eriksson (1687 ‐ 1742)
  Per Persson (1717 ‐ )
  Per Persson (1724 ‐ <1727)
  Per Persson (1727 ‐ )
Hanebo sn (X), Bofara?
  Erik Persson (1661 ‐ 1729)
  Karin Persdotter (1660? ‐ )
Hanebo sn (X), Fagerlund (Hårga)
  Hans Olsson (1794 ‐ 1864)
Hanebo sn (X), Hallen
  Anders Persson (1719 ‐ 1786)
  Anders Persson (1795 ‐ )
  Anna Andersdotter (1759 ‐ )
  Anna Jonsdotter (1723 ‐ 1795)
  Anna Persdotter (1812 ‐ )
  Brita Andersdotter (1754 ‐ )
  Brita Hansdotter (1776 ‐ )
  Catharina Ersdotter (1753 ‐ 1754)
  Erik Persson Svärd (1798 ‐ 1877)
  Hans (Johannes) Ersson Duva (1749 ‐ 1821)
  Hans Persson (1793 ‐ )
  Karin Andersdotter (1753 ‐ )
  Karin Hansdotter (1773 ‐ 1834)
  Karin Persdotter (1729 ‐ )
  Karin Persdotter (1815 ‐ 1854)
  Karin Persdotter Duva (1714 ‐ 1766)
  Kerstin Hansdotter (1782 ‐ 1787)
  Kerstin Hansdotter (1808 ‐ 1818)
  Kerstin Olsdotter (1747 ‐ 1802)
  Margareta Ersdotter Duva (1746 ‐ )
  Margta Larsdotter (1678 ‐ 1740)
  Nils Persson (1803 ‐ )
  Olof Persson (1806 ‐ 1809)
  Per (Peder) Persson (1683 ‐ 1754)
  Per Andersson (1693 ‐ 1760)
  Per Andersson (1762 ‐ 1837)
  Per Persson (1711 ‐ )
  Per Persson (1801 ‐ )
Hanebo sn (X), Hammaren
  Kerstin Mårtensdotter (‐ <1714)
Hanebo sn (X), Kilafors (Kilbyn)
  Kerstin Jansdotter (1767 ‐ )
  Petter Olsson Norman (1725 ‐ 1786)
Hanebo sn (X), Kilarna
  Anders Jansson (1753 ‐ )
  Olof Jansson (1750 ‐ )
  Per Jansson Mård (1770 ‐ 1828)
Hanebo sn (X), Kilarna ( Kilbyn)
  Brita Jansdotter (1763 ‐ 1817)
  Johan Jansson (1755 ‐ )
Hanebo sn (X), Kilbyn
  Johan Olsson Boström (1727 ‐ 1797)
  Sigrid Andersdotter (1726 ‐ 1800)
Hanebo sn (X), Kyrkbyn
  Erik Ersson (1829 ‐ >1900)
  Karin (1636 ‐ 1726)
  Per (Peder) Persson (1683 ‐ 1754)
  Per Olsson (1657 ‐ 1730)
Hanebo sn (X), Ladänge
  Brita Olofsdotter (1686? ‐ 1749)
Hanebo sn (X), Ladänge?
  Johan Olsson Boström (1727 ‐ 1797)
Hanebo sn (X), Lilltjära
  Anna Svensdotter (1682 ‐ 1682)
  Anna Svensdotter (1689 ‐ 1765)
  Karin Svensdotter (1680 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1654 ‐ 1698)
  Kerstin Svensdotter (1686 ‐ )
  Margta Svensdotter (1686 ‐ )
  Sara Jonsdotter (1642 ‐ 1723)
  Sven Svensson (1649 ‐ 1732)
  Sven Svensson (1677 ‐ 1754)
Hanebo sn (X), Lotan
  Brita Abrahamsdotter (1721 ‐ 1785)
  Brita Ersdotter (1686 ‐ 1764)
  Brita Larsdotter (‐ <1720)
  Brita Olsdotter (1754 ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1747 ‐ 1802)
  Margta Olsdotter (1751 ‐ )
  Olof Olsson (1765 ‐ )
  Olof Persson Hjort (1721 ‐ 1792)
Hanebo sn (X), Norrfly
  Anders Persson (1682 ‐ )
  Brita Persdotter (1684 ‐ 1748)
  Gölin Andersdotter (1656 ‐ 1733)
  Ingrid Jönsdotter (1696 ‐ )
  Jon Persson (1679 ‐ 1764)
  Jöns Larsson (1656? ‐ 1715)
  Per Jonsson (1647 ‐ 1733)
Hanebo sn (X), Norrfly?
  Kerstin Jönsdotter (1687 ‐ 1746)
Hanebo sn (X), Sibo?
  Lars Jonsson (1686 ‐ )
  Olof Hansson (1648 ‐ 1740)
Hanebo sn (X), Svedja
  Anna Hansdotter (1730 ‐ )
  Anna Svensdotter (1689 ‐ 1765)
  Brita Jansdotter (1763 ‐ 1817)
  Brita N (1635 ‐ 1711)
  Brita Olsdotter (1693 ‐ )
  Erik Hansson (1726 ‐ )
  Erik Olsson (1702 ‐ )
  Hans Hansson (1727 ‐ 1784)
  Hans Olsson (1690 ‐ 1769)
  Kerstin Hansdotter (1715 ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1710 ‐ )
  Margta Hansdotter (1720 ‐ 1720)
  Margta Hansdotter (1734 ‐ )
  Margta Matsdotter? (1668 ‐ 1724)
  Margta Olsdotter (1687 ‐ 1767)
  Mats Olsson (1644 ‐ 1717)
  Mats Olsson (1697 ‐ 1773)
  Olof Hansson (1648 ‐ 1740)
  Olof Hansson (1714 ‐ 1714)
  Olof Hansson (1718 ‐ <1719)
  Olof Hansson (1719 ‐ )
  Olof Matsson (1670? ‐ )
  Olof Olofsson (1700 ‐ )
  Per Matsson (1670? ‐ )
  Per Olsson (1706 ‐ 1706)
  Per Olsson (1707 ‐ 1708)
  Per Olsson (1708 ‐ 1709)
  Sara Hansdotter (1721 ‐ )
  Sven Hansson (1724 ‐ 1795)
Hanebo sn (X), Södra Kyrkbyn
  Erik (Hansson?) Duva (1708? ‐ 1778)
  Gertrud Persdotter (1808 ‐ 1869)
  Kerstin Nilsdotter (1776 ‐ 1799)
  Per Jansson Mård (1770 ‐ 1828)
Hanebo sn (X), Södra Kyrkbyn, Berge
  Anders Nilsson (1650 ‐ 1734)
  Anders Nilsson (1706 ‐ 1779)
  Anna Andersdotter (1746 ‐ 1779)
  Anna Nilsdotter (1763 ‐ 1824)
  Anna Olsdotter (1709 ‐ 1765)
  Brita Andersdotter (1749 ‐ 1774)
  Brita Nilsdotter (1717 ‐ 1717)
  Brita Persdotter (1684 ‐ 1748)
  Gertrud Danielsdotter (1740 ‐ 1827)
  Gertrud Nilsdotter (1771 ‐ 1843)
  Gertrud Persdotter (1808 ‐ 1869)
  Gölin Nilsdotter (1711 ‐ 1711)
  Kerstin Andersdotter (1744 ‐ )
  Kerstin Jonsdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Nilsdotter (1776 ‐ 1799)
  Margta Nilsdotter (1767 ‐ )
  Margta Olsdotter (1647 ‐ 1738)
  Nils Andersson (1686 ‐ 1737)
  Nils Andersson (1734 ‐ 1796)
  Nils Persson (1796 ‐ 1859)
  Olof Andersson (1737 ‐ 1740)
  Olof Nilsson (1722 ‐ 1725)
  Per Andersson (1741 ‐ 1749)
  Per Nilsson (1715 ‐ 1717)
Hanebo sn (X), Sörfly
  Anna (1634 ‐ 1697)
  Anna Danielsdotter (1686 ‐ )
  Anna Olofsdotter (1659 ‐ 1707)
  Anna Olofsdotter (1711 ‐ )
  Daniel Danielsson Söderling (1748 ‐ )
  Daniel Ingelsson (1663 ‐ 1720)
  Daniel Olsson (1708 ‐ 1771)
  Ella Olofsdotter (1720 ‐ )
  Erik Danielsson (1756 ‐ 1756)
  Erik Ersson (1827 ‐ 1828)
  Erik Ersson (1829 ‐ >1900)
  Erik Persson Svärd (1798 ‐ 1877)
  Gertrud Danielsdotter (1740 ‐ 1827)
  Hans Danielsson (1743 ‐ )
  Ingel Danielsson (1683 ‐ )
  Ingrid Olofsdotter (1714 ‐ )
  Jonas Danielsson (1700 ‐ )
  Karin Ersdotter (1835 ‐ 1880)
  Kerstin Danielsdotter (1734 ‐ )
  Kerstin Jönsdotter (1687 ‐ 1746)
  Kerstin Olofsdotter (1716 ‐ )
  Lars Danielsson (1688 ‐ )
  Lars Danielsson (1750 ‐ )
  Margta Danielsdotter (1753 ‐ )
  Margta Hansdotter (1714 ‐ 1788)
  Nils Ersson (1831 ‐ 1883)
  Olof Danielsson (1684 ‐ 1761)
  Olof Danielsson (1737 ‐ 1788)
  Olof Ersson (1839 ‐ )
  Olof Olofsson (1619? ‐ 1693)
  Per Ersson (1825 ‐ 1895)
  Sigrid Persdotter (1800 ‐ 1860)
Hanebo sn (X), Tönsen
  Nils Persson (1796 ‐ 1859)
Hanebo sn (X), Vallsänge
  Anders Olsson (1722 ‐ )
  Anna Olsdotter (1709 ‐ 1765)
  Johannes Olsson (1716 ‐ )
  Jonas Olsson (1701 ‐ )
  Jonas Olsson (1702 ‐ )
  Kerstin Jonsdotter (1670? ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1719 ‐ )
  Marta Olsdotter (1712 ‐ )
  Olof Jonsson (1668 ‐ 1726)
  Olof Olsson (1704 ‐ 1708)
  Olof Olsson (1714 ‐ 1787)
  Per Olsson (1707 ‐ )
Hanebo sn (X), Västansjö
  Abraham Ersson Sjöberg (1687 ‐ 1746)
  Brita Abrahamsdotter (1721 ‐ 1785)
  Erik Abrahamsson (1725 ‐ )
  Margta Abrahamsdotter (1732 ‐ )
Hanebo sn (X), Västerberg
  Brita Ersdotter (1686 ‐ 1764)
Hanebo sn (X), Västerberg?
  Erik Matsson (1660? ‐ )
Hanebo sn (X), Västerby
  Catharina Olsdotter (1735 ‐ 1753)
Hanebo sn (X), Åkern
  Anna Larsdotter (1669 ‐ 1707)
  Gölin Olofsdotter (1671 ‐ 1724)
  Jon Andersson (1660? ‐ 1743)
  Karin Jonsdotter (1687 ‐ 1711)
  Karin Nilsdotter (1685 ‐ 1749)
  Kerstin Jonsdotter (1699 ‐ )
  Margareta Jonsdotter (1702 ‐ 1771)
Hanebo sn? (X)
  Petter Olsson Norman (1725 ‐ 1786)
Helsingborg (M)
  Erika* Vilhelmina Nyqvist (1854 ‐ 1911)
Huddinge sn (AB)
  Anders Moleén (1724 ‐ 1809)
  Anna Christina* Malmberg (1717 ‐ 1792)
Hyltinge sn (D), Lysätter
  Brita Larsdotter (1761 ‐ 1824)
  Erik Ersson (1762 ‐ 1824)
  Erik Larsson (1824 ‐ )
Hälsingland
  Abraham Ersson Sjöberg (1687 ‐ 1746)
Hälsingtuna sn (X)
  Olof Jönsson (1490? ‐ )
Järlåsa sn (C)
  Jan Peter Lindell (1812 ‐ 1892)
Järna sn (D)
  Anna Johansdotter (1755 ‐ 1808)
Järvsö sn (X), Spetälskehemmet
  Karin Ersdotter (1835 ‐ 1880)
Jönköping (F), Sofia fg
  Anders Magnus Osbeck (1828 ‐ 1890)
Jönköpings län (F)
  Sara Amalia Wilhelmina Augusta Osbeck (1824 ‐ >1890)
Karlstad (S)
  Anna Ersdotter (1794 ‐ 1839)
  Anna Maria (1816 ‐ 1817)
  Nils Svensson Nyberg (1801 ‐ 1868)
  Sven Nilsson Nyberg (1766 ‐ 1829)
Karlstad (S), Lilla Våxnäs
  Karin Ersdotter (1761 ‐ 1827)
Karlstad eller Övre Ullerud (S)
  Anna Maja Nyberg (1827 ‐ )
Kolbäck sn (U)
  Margareta Danielsdotter Terseriana (1611 ‐ 1689)
Kungsåra sn (U), Köpsta
  Ericus Petri Emelius (1643 ‐ 1710)
Kungsåra sn (U), Köpsta?
  Brita (1625? ‐ )
  Per Olofsson (1623 ‐ )
Lekeryd sn (F), Västra Höreda
  Ingeborg Olofsdotter (1639 ‐ 1700)
  Per Jonsson Floderus (1683 ‐ 1741)
Leksand (W)
  Anna Engelbrektsdotter Tersera (1570? ‐ 1654)
  Brita Elofsdotter (1520? ‐ 1563?)
  Daniel Engelberti Terserus (1564 ‐ 1629)
  Elaus Engelberti Terserus (1554 ‐ 1617)
  Lars Alstrinius (1649 ‐ 1702)
  N Isacsdotter (1560? ‐ 1610?)
  Petrus Andreae Lexander Lixandensis (1520? ‐ 1580)
  Ramborg Andersdotter Alstrin (1686 ‐ 1718)
  Sigrid Persdotter Lexander (1565 ‐ 1625)
Leksand (W), Sjugare
  Mattias Olai Lixander (1601 ‐ 1680)
Leksand (W), Tibble
  Catharina Jonsdotter (1540? ‐ 1614)
  Engelbertus Olai Helsingus (1520 ‐ 1602)
Leksand? (W)
  Brita Gudmundsdotter (1530? ‐ >1581)
Lena sn (C)
  Anders Ersson (1670? ‐ )
Lena sn (C), Brunna
  Per Andersson (1708 ‐ 1781)
Lidingö (AB)
  Axel Ferdinand Wahlström (1843 ‐ 1879)
Lidingö (AB), Brevik
  Johan Erik* Nyqvist (1858 ‐ 1930)
Lilla Malma sn (D), Gorgnäs
  Anna Brita Larsdotter (1822 ‐ )
Lista sn (D)
  Erik Nilsson (1737 ‐ >1777)
Ljusdal sn (X)
  Catharina Jonsdotter (1540? ‐ 1614)
  Kerstin Eriksdotter (1669 ‐ 1754)
  Per Hansson (1660? ‐ 1713?)
  Per Hansson (1660? ‐ 1713?)
Ljusdal sn (X), Horne
  Erik Pålsson (1640? ‐ )
  Jonas Persson (1692 ‐ )
  Kerstin Eriksdotter (1669 ‐ 1754)
  Margareta Persdotter (1694 ‐ 1778)
  Påvel Olofsson (1610? ‐ )
Ljusdal sn (X), Horne/Rångstra
  Erik Persson (1696 ‐ )
Ljusdal sn (X), Horne?
  Kerstin Jonasdotter (1640? ‐ )
Ljusdal sn (X), Nyåkra
  Per Hansson (1660? ‐ 1713?)
Ljusdal sn? (X)
  Kerstin Jonasdotter (1640? ‐ )
Ludgo sn (D)
  Anders Karlsson (1738 ‐ 1820)
  Brita Andersdotter (1761 ‐ 1820)
  Jonas Werner (1759 ‐ 1808)
  Margareta Persdotter (1740 ‐ )
Ludgo sn (D), Aspabro krog
  Anders Andersson (1773 ‐ )
  Per Andersson (1775 ‐ )
Ludgo sn (D), Bysjön
  Anders Karlsson (1738 ‐ 1820)
  Brita Carlsdotter (1731 ‐ )
  Karin Carlsdotter (1726 ‐ 1770)
Ludgo sn (D), Jonsberg
  Anna Persdotter (1763 ‐ 1764)
  Brita Persdotter (1758 ‐ )
  Eva Christina Persdotter (1766 ‐ )
  Karin (Cajsa, Catharina) Persdotter (1755 ‐ 1814)
  Maria Persdotter (1753 ‐ )
  Maria Svensdotter (1719 ‐ 1754)
  N Persdotter (1769 ‐ 1769)
  Per Gustaf Persson (1769 ‐ 1769)
  Per Jonsson (1720 ‐ 1770)
Ludgo sn (D), Karlkulla
  Anders Persson (1748 ‐ )
  Brita Persdotter (1738 ‐ )
  Karin Eriksdotter (1705 ‐ 1760)
  Lars Persson (1763 ‐ )
  Margareta Persdotter (1740 ‐ )
  Olof Persson (1736 ‐ )
Ludgo sn (D), Kråklund
  Per Jonsson (1720 ‐ 1770)
Ludgo sn (D), Sofielund
  Anna Lovisa Jonsdotter (1794? ‐ 1814)
  Jonas Jonsson (1791 ‐ <1793)
  Jonas Jonsson (1793 ‐ )
  Maria Catharina (Maja Cajsa) Jonsdotter (1789 ‐ )
Ludgo sn (D), Stensäter
  Anders Karlsson (1738 ‐ 1820)
Ludgo sn (D), Vägholm
  Margareta Andersdotter (1770 ‐ )
Lysvik sn (S), Skäggegård
  Sven Nyberg (1824 ‐ )
Malmbäck sn (F), Floderyd
  Jöns Persson (1640 ‐ 1702)
Mellösa sn (D)
  Anna Eriksdotter (1790 ‐ )
Mo sn (X)
  Anna Persdotter (1670 ‐ 1754)
  Anna Persdotter (1771 ‐ 1853)
  Jon Olofsson (1654 ‐ 1711)
  Karin Ersdotter (1670 ‐ 1752)
  Karin Larsdotter (1673 ‐ 1754)
  Lisa Persdotter (1767 ‐ 1848)
  Margareta Olofsdotter (1737 ‐ 1773)
  Margareta Persdotter (1701 ‐ 1759)
  Margta Persdotter (1795 ‐ 1872)
  Mickel Jonsson (1663 ‐ 1721)
  Mickel Persson (1734 ‐ 1795)
  Olof Hansson (1766 ‐ 1851)
  Olof Jonsson Ström (1700 ‐ 1782)
  Per Andersson (1670 ‐ 1753)
  Per Mickelsson (1764 ‐ 1837)
  Per Olsson (1797 ‐ 1872)
  Per Persson
Mo sn (X), Bodarna
  Anna Persdotter (1670 ‐ 1754)
  Anna Persdotter (1729 ‐ )
  Anna Persdotter (1771 ‐ 1853)
  Anna Persdotter (1798 ‐ )
  Catharina Persdotter (1813 ‐ )
  Ingrid Larsdotter (1670 ‐ 1740)
  Ingrid Olofsdotter (1647 ‐ 1720)
  Karin Larsdotter (1673 ‐ 1754)
  Karin Olofsdotter (1735 ‐ )
  Kerstin Eriksdotter (1669 ‐ 1754)
  Kerstin Persdotter (1731 ‐ 1791)
  Kerstin Persdotter (1802 ‐ 1861)
  Lars Jonsson (1645? ‐ >1701)
  Margareta Mickelsdotter (1769 ‐ 1773)
  Margareta Olofsdotter (1645? ‐ 1701)
  Margareta Olofsdotter (1737 ‐ 1773)
  Margareta Persdotter (1694 ‐ 1778)
  Margta Persdotter (1795 ‐ 1872)
  Mickel Jonsson (1663 ‐ 1721)
  Mickel Persson (1734 ‐ 1795)
  Mickel Persson (1808 ‐ 1854)
  Olof Jonsson Ström (1700 ‐ 1782)
  Per Mickelsson (1697 ‐ 1768)
  Per Mickelsson (1764 ‐ 1837)
Mo sn (X), Flor
  Ingrid Larsdotter (1670 ‐ 1740)
Mo sn (X), Myskje
  Anders Persson (1707 ‐ 1740)
  Erik Larsson (1600? ‐ )
  Erik Larsson (1652 ‐ 1732)
  Hans Persson (1713 ‐ )
  Jon Mickelsson (1693 ‐ 1755)
  Karin Ersdotter (1670 ‐ 1752)
  Lars Eriksson (1625? ‐ )
  Margareta Jonsdotter (1646 ‐ 1709)
  Margareta Persdotter (1701 ‐ 1759)
Mo sn (X), Näset
  Anna Mickelsdotter (1701 ‐ )
  Anna Persdotter (1670 ‐ 1754)
  Jon Mickelsson (1693 ‐ 1755)
  Karin Persdotter (1680? ‐ )
  Per Mickelsson (1697 ‐ 1768)
  Per Nilsson (1640? ‐ )
  Per Persson (1680? ‐ 1719?)
Mo sn (X), Stensved
  Jon Olofsson (1654 ‐ 1711)
  Lars Olofsson (1655? ‐ )
  Olof Larsson (1625? ‐ 1699)
  Per Olofsson (1650? ‐ )
Mo sn (X), Sundbäck
  Jon Olofsson (1654 ‐ 1711)
  Lars Jonsson (1705 ‐ )
  Olof Jonsson Ström (1700 ‐ 1782)
Mo sn (X), Sörböle
  Brita Olofsdotter (1744 ‐ )
  Karin Larsdotter (1673 ‐ 1754)
  Karin Olofsdotter (1735 ‐ )
  Margareta Olofsdotter (1737 ‐ 1773)
  Margareta Persdotter (1701 ‐ 1759)
Mo sn (X), Överbo
  Per Andersson (1670 ‐ 1753)
Mora sn (W)
  Bengts Margareta* Jönsdotter (1657 ‐ 1718)
  Bus Karin Jönsdotter (1612 ‐ 1697)
  Flint Ingeborg Olsdotter (1685 ‐ 1768)
  Hållpåls Margareta Andersdotter (1667 ‐ 1747)
  Margareta Olofsdotter (1623 ‐ 1695)
  Mats (1610? ‐ 1653)
  Olaus Anderea Angermannus (1522 ‐ 1607)
  Rull Anders Jönsson (1632 ‐ 1721)
  Rull Lars Olsson (1659 ‐ 1746)
  Rull Olof Larsson (1684 ‐ 1751)
  Rull Olof Nilsson (1622 ‐ 1682)
Mora sn (W), Stranden
  Brita Eriksdotter Emelia (1682 ‐ 1750)
  Brita Ersdotter Emelia (1675 ‐ 1676)
  Catharina Ersdotter Emelia (1689 ‐ 1764)
  Erik Ersson Emelius (1690? ‐ )
  Jöns Eriksson Hask (1695 ‐ 1736)
  Kerstin Ersdotter Emelia (1692 ‐ 1692)
  Margareta Eriksdotter Emelia (1677 ‐ 1723)
  Sara Ersdotter Emelia (1678 ‐ 1742)
  Sigrid Eriksdotter Emelia (1687 ‐ 1767)
Mora sn (W), Utmeland
  Israel Olsson (1570? ‐ 1639)
Mora sn? (W)
  Elsa Nilsdotter Stjärna Swinhufvud (1535 ‐ 1592)
Morkarla sn (C), Björnboda
  Johan Johansson Randt (1715 ‐ 1783)
Morkarla sn? (C)
  Johan Eriksson Randt (‐ 1724)
  Maria (‐ 1744)
Nora sn (Y), Ramsta
  Brita Olofsdotter (1667? ‐ 1758)
  Dordi Persdotter (1688? ‐ )
  Johan Persson (1693? ‐ 1736)
  Olof Persson Norman (1690? ‐ 1742)
  Per Olofsson (1660? ‐ 1697)
  Per Persson (1695? ‐ )
Nora sn (Y)?
  Brita Olofsdotter (1686? ‐ 1749)
  Olof Persson Norman (1690? ‐ 1742)
Nordamerika
  Anna Maja Nyberg (1827 ‐ )
  Bus Per Matsson (1821 ‐ )
  Ester* Alfrida Maria Nyqvist (1883 ‐ )
  Karl Fredrik Lindberg (1851 ‐ )
  Karl Valfrid Lindberg (1879 ‐ )
  Lovisa Larsdotter (1857 ‐ )
  Olof Ersson (1839 ‐ )
Nordamerika?
  Per Nilsson (1860 ‐ )
Norge
  Kari Larsdatter (1773? ‐ )
  Mattias Henriksson
  Per Persson (1680? ‐ 1719?)
Norge, Grue, Kalneset
  Marit Göransdotter Ruuskoinen (1715 ‐ )
  Mattias Henriksson
Norge, Grue, Lövhougen
  Carl Carlsson (1800 ‐ )
  Carl Stephansson (1749? ‐ )
Norge, Vinger, Vastaberget
  Hans Henriksson Valkoinen (1610? ‐ 1692)
Norge, Vålberget
  Karin Pålsdotter (1710? ‐ 1763)
Norge?
  Brita Persdotter Räisäinen (1645? ‐ 1725)
  Carl Carlsson (1782 ‐ 1800?)
Norra Ny sn (S)
  Nils Månsson (1716 ‐ 1767)
Norra Ny sn (S), Fastnäs
  Marit Jönsdotter (1709 ‐ 1786)
Norra Råda sn (S), Sjögränden
  Marit Olofsdotter (1669 ‐ 1747)
  Marit Olofsdotter (1725 ‐ )
  Olof (1630? ‐ )
  Olof Persson (1690 ‐ 1773)
  Per Olofsson (1660? ‐ 1709?)
Norra Råda sn (S), Tjärn?
  Per Svensson (1685 ‐ 1766?)
Norra Råda sn (S), Västra Skymnäs
  Ingeborg Bengtsdotter (1650? ‐ 1691)
Norra Råda sn (S), Ålby
  Ingegerd Persdotter (1650? ‐ )
Norrala sn (X)
  Anna Nilsdotter (1879 ‐ 1935)
Norrala sn (X), Gåsvik
  Ingrid* Margareta Sjögren (1926 ‐ )
Norrköping (E)
  Mattias Asp (1696‐1763)
Nors sn (S), Sörmon
  Mats Larsson (1650? ‐ 1699)
Nyed sn (S)
  Anders Larsson (1756 ‐ 1825)
  Annika Jonsdotter (1772 ‐ 1806)
  Bengt (Benedictus Andre) Bergius (1630 ‐ 1682)
  Bengt Jonsson (1675? ‐ )
  Cajsa Larsdotter (1774 ‐ 1852)
  Ingeborg Bengtsdotter (1752 ‐ 1840?)
  Ingrid Gislesdotter (1680? ‐ )
  Johannes Jonsson Nyqvist (1800 ‐ 1857)
  Jonas Jonsson (1745 ‐ 1790)
  Jonas Jonsson (1774 ‐ 1833)
  Kerstin Andersdotter (1728? ‐ 1799)
  Lars Andersson (1732? ‐ 1793)
  Lars Torbjörnsson (1745 ‐ 1809)
  Maria Andersdotter (1800 ‐ 1865)
  Maria Håkansdotter (1742 ‐ 1823)
Nyed sn (S), Carlsberg
  Anders Andersson (1798 ‐ 1806?)
  Anders Larsson (1756 ‐ 1825)
  Annika Jonsdotter (1772 ‐ 1806)
  Christina Larsdotter (1761 ‐ )
  Jan Andersson (1802 ‐ )
  Jonas Andersson (1796 ‐ 1859)
  Kerstin Andersdotter (1728? ‐ 1799)
  Lars Andersson (1732? ‐ 1793)
  Lars Andersson (1794 ‐ 1809?)
  Lars Larsson (1768 ‐ )
  Maria Andersdotter (1800 ‐ 1865)
  Olof Andersson (1804 ‐ 1807)
  Stina Andersdotter (1793 ‐ )
Nyed sn (S), Carlsberg?
  Lars Andersson (1732? ‐ 1793)
Nyed sn (S), Edet
  Walborg* Eleonora Nyqvist (1856 ‐ 1857)
Nyed sn (S), Gällserud
  Anders Jonsson (1813 ‐ )
  Anders Nyqvist (1823 ‐ )
  Anna Lisa Nyqvist (1827 ‐ 1906)
  Bengt Larsson (1776 ‐ )
  Cajsa Larsdotter (1774 ‐ 1852)
  Carl Nyqvist (1834 ‐ )
  Erika* Vilhelmina Nyqvist (1854 ‐ 1911)
  Ingeborg Bengtsdotter (1752 ‐ 1840?)
  Ingeborg Larsdotter (1714 ‐ 1781)
  Jan Larsson (1790 ‐ )
  Johan Nyqvist (1825 ‐ 1899)
  Johanna Larsdotter (1788 ‐ )
  Johannes Jonsson Nyqvist (1800 ‐ 1857)
  Jonas Andersson (1796 ‐ 1859)
  Jonas Jonsson (1774 ‐ 1833)
  Lars Jonsson (1810 ‐ )
  Lars Torbjörnsson (1745 ‐ 1809)
  Lisa Jonsdotter (1807 ‐ 1847)
  Maria Andersdotter (1800 ‐ 1865)
  Olof Johannesson Nyqvist (1831 ‐ )
  Olof Jonsson (1798 ‐ 1798?)
  Olof Jonsson (1804 ‐ )
  Petter Larsson (1782 ‐ )
  Stina Larsdotter (1771 ‐ )
  Stina Maja Nyqvist (1829 ‐ )
  Thure Larsson (1797 ‐ )
Nyed sn (S), Gällserud (Gärdsjön)
  Ingeborg Bengtsdotter (1752 ‐ 1840?)
Nyed sn (S), Krakerud
  Annika Jonsdotter (1772 ‐ 1806)
  Annika Olofsdotter (1705? ‐ 1734)
  Elsa Jonsdotter (1769 ‐ )
  Elsa Svensdotter (1700? ‐ 1773)
  Ingeborg Håkansdotter (1682? ‐ 1735)
  Ingeborg Jonsdotter (1743 ‐ )
  Ingrid Jonsdotter (1777 ‐ )
  Jon Jonsson (1710? ‐ 1772)
  Jonas Jonsson (1745 ‐ 1790)
  Jonas Jonsson (1768 ‐ 1768)
  Jonas Larsson (1685? ‐ )
  Lars Jonsson (1650? ‐ )
  Maria Håkansdotter (1742 ‐ 1823)
  Stina Jonsdotter (1779 ‐ )
Nyed sn (S), Norra Norum?
  Håkan Olsson (1701 ‐ 1778)
Nyed sn (S), Upperud
  Anders Torbjörnsson (1749 ‐ )
  Britta ?
  Britta Torbjörnsdotter (1744 ‐ )
  Catrina Larsdotter (1712? ‐ 1783)
  Catrina Torbjörnsdotter (1737? ‐ 1790)
  Erik Torbjörnsson (1747 ‐ )
  Jonas Torbjörnsson (1741 ‐ 1793)
  Lars Torbjörnsson (1740 ‐ <1745)
  Lars Torbjörnsson (1745 ‐ 1809)
  Olof Torbjörnsson (1680? ‐ )
  Olof Torbjörnsson (1738 ‐ <1743)
  Olof Torbjörnsson (1743 ‐ )
  Torbjörn Olofsson (1709? ‐ 1794)
Nyed sn (S), Valserud
  Anna Lisa Nyqvist (1827 ‐ 1906)
Nyed sn (S), Västby
  Gisle (1650? ‐ )
  Ingrid Gislesdotter (1680? ‐ )
  Lars Gislesson (1675? ‐ )
Nyed sn (S), Ås
  Bengt Håkansson (1746 ‐ )
  Bengt Jonsson (1675? ‐ )
  Brita Henriksdotter (1677? ‐ 1712)
  Gabriel Bengtsson (1719 ‐ )
  Håkan Håkansson (1749 ‐ 1750)
  Håkan Olsson (1701 ‐ 1778)
  Ingrid Bengtsdotter (1721 ‐ 1804)
  Jan Håkansson (1755 ‐ )
  Jonas Håkansson (1748 ‐ )
  Lars Bengtsson (1717 ‐ )
  Maria Håkansdotter (1742 ‐ 1823)
  Nils Håkansson (1749 ‐ )
  Olof Håkansson (1752 ‐ )
  Stina Håkansdotter (1760 ‐ )
Nyed sn (S), Ås?
  Kerstin Andersdotter (1728? ‐ 1799)
Orsa sn (W)
  Anna Engelbrektsdotter Tersera (1570? ‐ 1654)
Orsa sn (W), Kyrkbyn
  Gudmundus Petri Rättvikensis (1570 ‐ 1649)
Ransäter sn (S)
  Katharina Andersdotter (1824 ‐ >1886)
Ransäter sn (S), Munkerud
  Anna Ersdotter (1794 ‐ 1839)
  Karolina Nyberg (1844 ‐ )
  Katharina Andersdotter (1824 ‐ >1886)
  Kristina Nyberg (1858 ‐ )
  Lovisa Nyberg (1840 ‐ )
  Maria Nyberg (1853 ‐ )
  Nils Nyberg (1849 ‐ )
  Nils Svensson Nyberg (1801 ‐ 1868)
  Olof Nyberg (1841 ‐ )
Rasbo sn (C)
  Albrecht Månsson (1655? ‐ )
  Anders Jansson (1782 ‐ 1845)
  Brita (Brigitta) Albrechtsdotter (1698 ‐ 1744)
  Brita Göransdotter (1781 ‐ 1842)
  Brita Jacobsdotter (1732 ‐ 1806)
  Erik Hansson (1726 ‐ 1797)
  Göran Eriksson (1702 ‐ 1753)
  Göran Göransson (1743 ‐ 1820)
  Hans Andersson (1684? ‐ 1751?)
  Jacob Eriksson (1701 ‐ 1744)
  Johan Johansson (1680? ‐ )
  Karin Johansdotter (1706 ‐ 1792)
  Kerstin (Christina) Ersdotter (1753 ‐ 1804)
  Kerstin Andersdotter (1701 ‐ 1784)
  Kerstin Persdotter (1655? ‐ 1740)
  Margareta Eriksdotter (1680? ‐ )
Rasbo sn (C), Hov
  Albrecht Albrechtsson (1705? ‐ )
  Brita (Brigitta) Albrechtsdotter (1698 ‐ 1744)
  Erik Albrechtsson (1689 ‐ )
  Johan Albrechtsson (1692 ‐ )
  Karin Albrechtsdotter (1694 ‐ 1740)
  Kerstin Albrechtsdotter (1697 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1655? ‐ 1740)
  Nils Albrechtsson (1702 ‐ )
  Per Albrechtsson (1687 ‐ 1740)
Rasbo sn (C), Prästgården
  Uno Floderus (1804 ‐ 1874)
Rasbo sn (C), Skeke
  Anders Hansson (1718 ‐ )
  Anna Andersdotter (‐ 1723?)
  Brita Ersdotter (1764 ‐ )
  Brita Jacobsdotter (1732 ‐ 1806)
  Erik Ersson (1770 ‐ )
  Erik Hansson (1726 ‐ 1797)
  Hans Andersson (1684? ‐ 1751?)
  Hans Ersson (1760 ‐ )
  Jacob Ersson (1767 ‐ )
  Jan (Johan) Andersson Wallin (1807 ‐ )
  Karin (Caisa) Ersdotter (1757 ‐ )
  Karin (Cajsa) Göransdotter (1774 ‐ 1801)
  Karin Hansdotter (1739 ‐ )
  Karin Olofsdotter (1674 ‐ 1750)
  Kerstin (Christina) Ersdotter (1753 ‐ 1804)
  Kerstin Andersdotter (1701 ‐ 1784)
  Kerstin Hansdotter (1734 ‐ )
  Nils Hansson (1743 ‐ )
  Per Hansson (1737 ‐ )
Rasbo sn (C), Storbolsäng
  Karin Johansdotter (1706 ‐ 1792)
Rasbo sn (C), Väster Vallby
  Anna Gustafsdotter (1673? ‐ 1750)
  Anna Jacobsdotter (1736 ‐ )
  Brita (Brigitta) Albrechtsdotter (1698 ‐ 1744)
  Brita Eriksdotter (1705? ‐ )
  Brita Jacobsdotter (1732 ‐ 1806)
  Elisabet (Lisbetta) Eriksdotter (1698? ‐ )
  Erik Eriksson (1700? ‐ 1744)
  Erik Jacobsson (1667? ‐ 1745)
  Erik Jacobsson (1743? ‐ 1744)
  Gustaf Eriksson (1705? ‐ )
  Göran Göransson (1743 ‐ 1820)
  Jacob Eriksson (1701 ‐ 1744)
  Karin Eriksdotter (1705? ‐ )
  Karin Jacobsdotter (1729 ‐ )
  Nils Jacobsson (1738 ‐ )
Rasbo sn (C), Västerstad
  Kerstin Andersdotter (1701 ‐ 1784)
Runtuna sn (D)
  Anders Andersson (1786 ‐ 1855)
  Brita Stina Jonsdotter (1784 ‐ 1866)
Runtuna sn (D), Jonsberg
  Anna Lovisa Jonsdotter (1794? ‐ 1814)
  Beata Elisabet Jonsdotter (1798 ‐ 1817)
  Brita Andersdotter (1761 ‐ 1820)
  Jonas Werner (1759 ‐ 1808)
  Per Adolf Jonsson (1797 ‐ 1819)
Runtuna sn (D), Lövsund
  Anders Gustav Jonsson (1802 ‐ )
  Beata Elisabet Jonsdotter (1798 ‐ 1817)
  Per Adolf Jonsson (1797 ‐ 1819)
Runtuna sn (D), Stora Axmora
  Anders Andersson (1786 ‐ 1855)
  Catharina Andersdotter (1781 ‐ 1788)
  Catharina Andersdotter (1795 ‐ )
  Lars Andersson (1792 ‐ )
  Per Andersson (1788 ‐ )
Runtuna sn (D), Uppsa Mellangård
  Anders Ersson (1740 ‐ 1814)
  Catharina Andersdotter (1816 ‐ <1855)
  Karin (Cajsa, Catharina) Persdotter (1755 ‐ 1814)
Rättvik (W)
  Gudmundus Caroli Wermelandus (1490? ‐ 1564?)
  Gudmundus Petri Rättvikensis (1570 ‐ 1649)
  Kerstin (1500? ‐ 1571?)
  Petrus Andreae Lexander Lixandensis (1520? ‐ 1580)
  Sigrid Persdotter Lexander (1565 ‐ 1625)
Rättvik? (W)
  Brita Gudmundsdotter (1530? ‐ >1581)
Sala landsfg (U)
  Christina Maria Berg (1778 ‐ 1844)
Salem sn (AB)
  Anders Andersson (1740? ‐ 1811)
  Brita Larsdotter (1740 ‐ 1792)
  Lars Andersson (1776 ‐ 1838)
  Maria Jonsdotter (1784 ‐ 1845)
Salem sn (AB), Fredriksberg
  Jonas Larsson (1747 ‐ 1798)
Salem sn (AB), Gruddbo
  Margareta Andersdotter (1683 ‐ 1696)
Salem sn (AB), Skomakartorp
  Anders Andersson (1740? ‐ 1811)
  Anders Andersson (1774 ‐ )
  Anders Larsson (1809 ‐ )
  Anna Johansdotter (1755 ‐ 1808)
  Anna Sofia Larsdotter (1819 ‐ 1820)
  Anna Sofia Larsdotter (1822 ‐ 1901)
  Brita Christina Larsdotter (1814 ‐ )
  Brita Larsdotter (1740 ‐ 1792)
  Christina Jonsdotter (1702? ‐ 1776?)
  Gustava Larsdotter (1825 ‐ )
  Johanna Larsdotter (1829 ‐ )
  Lars Andersson (1776 ‐ 1838)
  Lars Peter Larsson (1811 ‐ )
  Maria Larsdotter (1816 ‐ )
  Petter Andersson (1767 ‐ )
  Sophia Ulrika Andersdotter (1771 ‐ )
Salem sn (AB), Snutan
  Brita Larsdotter (1740 ‐ 1792)
Salem sn (AB), Snutan (Åby torp)
  Lars Jacobsson (1711? ‐ 1769?)
Salem sn (AB), Stora Åby torp
  Helena Maria Ingemarsdotter (1712? ‐ 1776)
Salem sn (AB), Åby torp
  Maria Catharina (Stina) Larsdotter (1756 ‐ )
  Sven Larsson (1752 ‐ )
Salem sn? (AB)
  Helena Maria Ingemarsdotter (1712? ‐ 1776)
Segersta sn (X)
  Margta Matsdotter? (1668 ‐ 1724)
  Olof Hansson (1648 ‐ 1740)
Sidensjö sn (Y)
  Olaus Anderea Angermannus (1522 ‐ 1607)
Skogs sn (X)
  Brita Jonsdotter (1691 ‐ 1730)
  Jon Jonsson (1694 ‐ 1744)
  Margreta Persdotter ?
Skogs sn (X), Håkanbo
  Brita Nilsdotter (1728 ‐ )
  Kerstin Jonsdotter (1680? ‐ >1718)
  Kerstin Nilsdotter (1715 ‐ 1795)
  Nils Nilsson (1718 ‐ )
  Nils Olsson Bjur (1676 ‐ 1751)
  Sara Nilsdotter (1713 ‐ )
Skogs sn (X), Långbo
  Jon Jonsson (1675? ‐ 1726)
Skogs sn (X), Långbo?
  Ella? N (1650? ‐ )
  Jon Larsson (1650? ‐ )
Skogs sn (X), Sunnäs
  Olof Olsson (1680? ‐ )
Skogs sn (X), Tönnånger
  Per Ersson (1825 ‐ 1895)
Skogs sn (X), Älgnäs
  Anders Jonsson (1701 ‐ )
  Anna Jonsdotter (1672 ‐ 1737)
  Anna Jonsdotter (1723 ‐ 1795)
  Brita Jonsdotter
  Brita Jonsdotter (1691 ‐ 1730)
  Jon Andersson (1666 ‐ 1753)
  Jon Jonsson (1694 ‐ 1744)
  Jon Jonsson (1719 ‐ 1739)
  Jon Olsson (1640? ‐ )
  Kerstin Jonsdotter (1697 ‐ )
  Margreta Persdotter ?
Skogs sn? (X)
  Brita Jonsdotter (1691 ‐ 1730)
Sköldinge sn (D)
  Anna Påvelsdotter
  Brita Jönsdotter (1693 ‐ 1774)
  Brita Larsdotter (1761 ‐ 1824)
  Brita Nilsdotter (1732 ‐ )
  Erik Ersson (1762 ‐ 1824)
  Erik Persson (1729 ‐ )
  Maria Johansdotter (1695? ‐ 1736)
  Marit Persdotter (1666 ‐ 1731?)
  Måns Mickelsson (1656? ‐ 1713)
  Nils Nilsson (1681 ‐ 1748)
  Per Månsson (1693 ‐ 1758)
Sköldinge sn (D), Hästedal
  Anders Ersson (1770 ‐ )
  Anders Månsson (1695 ‐ )
  Anders Persson (1718 ‐ )
  Anna Ersdotter (1773 ‐ )
  Anna Nilsdotter (1689 ‐ 1754)
  Brita Ersdotter (1767 ‐ 1787?)
  Brita Mickelsdotter (1665? ‐ )
  Brita Månsdotter (1700 ‐ )
  Brita Persdotter (1630? ‐ 1695)
  Elisabet (Lisbet) Månsdotter (1705 ‐ )
  Erik Ersson (1762 ‐ 1824)
  Erik Månsson (1697 ‐ )
  Erik Persson (1729 ‐ )
  Lars Ersson (1775 ‐ )
  Lisa Persdotter (1723 ‐ )
  Maria Ersdotter (1760 ‐ )
  Maria Johansdotter (1695? ‐ 1736)
  Maria Persdotter (1732 ‐ 1736)
  Marit Persdotter (1666 ‐ 1731?)
  Mickel (1630? ‐ 1680?)
  Måns Mickelsson (1656? ‐ 1713)
  Måns Månsson (1702 ‐ )
  Nils Eriksson (1765 ‐ <1781)
  Nils Ersson (1781 ‐ )
  Per Ersson (1757 ‐ )
  Per Mickelsson (1650? ‐ 1693)
  Per Månsson (1693 ‐ 1758)
  Per Persson (1724 ‐ )
Sköldinge sn (D), Valla
  Anna Nilsdotter (1691 ‐ 1737?)
  Anna Olofsdotter (1615? ‐ 1694)
  Brita Jönsdotter (1693 ‐ 1774)
  Brita Larsdotter (1654? ‐ 1720)
  Brita Nilsdotter (1732 ‐ )
  Jöns Olofsson (1647? ‐ 1720)
  Karin Jönsdotter (1690? ‐ )
  Lars Jönsson (1690? ‐ )
  Nils Persson (1682 ‐ 1733)
  Olof Jönsson (1690? ‐ )
  Sköldinge sn (D), Valsta
Sköldinge sn (D), Väla
  Anna Jonsdotter (1650? ‐ 1732)
  Anna Persdotter (1699? ‐ )
  Anna Stina Larsdotter (1766 ‐ )
  Brita Jönsdotter (1693 ‐ 1774)
  Brita Larsdotter (1761 ‐ 1824)
  Brita Nilsdotter (1718 ‐ )
  Catharina Larsdotter (1773 ‐ )
  Erik Welander (1790 ‐ 1849)
  Karin* (Kajsa) Olofsdotter (1733 ‐ 1819)
  Lars Larsson (1770 ‐ )
  Lars Nilsson (1675? ‐ )
  Lars Nilsson (1731 ‐ 1794)
  Nils Larsson (1640? ‐ <1691)
  Nils Nilsson (1681 ‐ 1748)
  Nils Nilsson (1721 ‐ )
  Olof Larsson (1763 ‐ 1763)
  Per Nilsson (1675? ‐ )
  Per Nilsson (1727 ‐ )
Sollerö sn (W)
  Anna Andersdotter (1671 ‐ 1746)
  Anna Markusdotter (1698 ‐ 1769)
  Bengts Jöns Jönsson (1622 ‐ 1680)
  Brita Matsdotter (1707 ‐ 1773)
  Bus (Lissel) Nils Persson (1745 ‐ 1824)
  Bus Karin Matsdotter (1799 ‐ 1868)
  Bus Mats Matsson (1733 ‐ 1772)
  Bus Mats Matsson (1770 ‐ 1805)
  Bus Mats Persson (1707 ‐ 1768)
  Bus Mats Persson (1789 ‐ 1847)
  Bus Per Persson (1675 ‐ 1741)
  Buslars Mats Andersson (1708 ‐ 1773)
  Ericus Petri Emelius (1643 ‐ 1710)
  Ingeborg Ersdotter (1665 ‐ 1735)
  Ingeborg Jonsdotter (1606 ‐ )
  Ingeborg Jönsdotter (1627 ‐ 1725)
  Ingeborg Larsdotter (1739 ‐ 1818)
  Jöns Jönsson (1650? ‐ 1677?)
  Karin Andersdotter (1632 ‐ 1715)
  Karin Andersdotter (1654 ‐ 1698)
  Karin Jönsdotter (1712 ‐ 1773)
  Karin Matsdotter (1731 ‐ 1801)
  Karin Nilsdotter (1634 ‐ 1700)
  Karin Nilsdotter (1764 ‐ 1822)
  Karin Persdotter (1666 ‐ 1758)
  Kerstin Andersdotter (1695 ‐ 1732)
  Kerstin Andersdotter (1699 ‐ 1772)
  Kerstin Matsdotter (1753 ‐ 1791)
  Kistnis (Rullpers) Olof* Persson (1678 ‐ 1755)
  Kistnis Ingeborg Olofsdotter (1723 ‐ 1812)
  Kistnis Karin* Persdotter (1685 ‐ 1763)
  Kistnis Lars* Persson (1707 ‐ 1767)
  Kistnis Per* Larsson (1655 ‐ 1730)
  Kråkå Anders Jonsson (Råbock) (1680 ‐ 1744)
  Kråkå Kerstin Matsdotter (1684 ‐ 1749)
  Lavas Karin Jönsdotter (1630 ‐ 1709)
  Margareta Danielsdotter Solina (1650 ‐ 1716)
  Margareta Jönsdotter (1624 ‐ 1666)
  Margareta Larsdotter (1650? ‐ )
  Margareta Olofsdotter (1623 ‐ 1695)
  Margareta Olsdotter (1709 ‐ 1763)
  Margareta Persdotter (1612 ‐ 1682)
  Marit Nilsdotter (1641 ‐ 1677)
  Markus Markus* Andersson (1661 ‐ 1741)
  Markus Mats* Markusson (1599? ‐ )
  Rull Anders Olsson (1652 ‐ 1735)
  Rull Per Jönsson (1627 ‐ 1679)
  Rullpers Nils Andersson Ryssing (1738 ‐ 1798)
  Rullpers Olof Persson (1727 ‐ 1759)
  Rullpers Per Andersson (1693 ‐ 1737)
  Rullpers Per Olsson (1753 ‐ 1818)
  Ryss Mait Jönsdotter (1624 ‐ 1691)
  Sara Danielsdotter (1633 ‐ 1715)
  Skräddar Nils Persson Hask (1721 ‐ 1766)
  Skräddar Per Nilsson (1697 ‐ 1730)
  Stunis Jon Andersson (1642 ‐ 1704)
  Sven Mats* Hindersson Meenlös (1691 ‐ 1767)
  Tolla Kerstin Ersdotter (1648 ‐ 1731)
Sollerö sn (W), Bengtsarvet
  Anders Andersson Blichta (1662 ‐ 1709)
  Anders Markusson (1695 ‐ 1728)
  Anders Matsson (1644 ‐ 1690)
  Anders Matsson (1723 ‐ 1724)
  Anders Matsson (1736 ‐ 1737)
  Anders Persson (1659 ‐ 1717)
  Anna Andersdotter (1671 ‐ 1746)
  Anna Ersdotter (1649 ‐ 1717)
  Anna Markusdotter (1698 ‐ 1769)
  Anna Matsdotter (1729 ‐ 1759)
  Anna Nilsdotter (1644 ‐ 1718)
  Anna Olsdotter (1665 ‐ 1718)
  Anna Olsdotter (1691 ‐ 1775)
  Anna Olsdotter (1716 ‐ 1796)
  Anna Persdotter (1660 ‐ 1731)
  Brita Matsdotter (1707 ‐ 1773)
  Brita Matsdotter (1764 ‐ 1802)
  Bus (Lissel) Nils Persson (1745 ‐ 1824)
  Bus Anders Matsson (1841 ‐ 1933)
  Bus Jöns Olsson (1577 ‐ )
  Bus Karin Jönsdotter (1612 ‐ 1697)
  Bus Karin Matsdotter (1799 ‐ 1868)
  Bus Karin Matsdotter (1835 ‐ 1868)
  Bus Kirsti (Christina) Matsdotter (1826 ‐ 1901)
  Bus Marit Matsdotter (1639 ‐ 1716)
  Bus Mats Matsson (1733 ‐ 1772)
  Bus Mats Matsson (1770 ‐ 1805)
  Bus Mats Matsson (1831 ‐ 1879)
  Bus Mats Persson (1665 ‐ 1698)
  Bus Mats Persson (1707 ‐ 1768)
  Bus Mats Persson (1789 ‐ 1847)
  Bus Per Matsson (1732 ‐ 1808)
  Bus Per Matsson (1821 ‐ )
  Bus Per Persson (1675 ‐ 1741)
  Carl Mats* Nilsson (1670 ‐ 1715)
  Catharina Matsdotter (1705 ‐ 1764)
  Daniel Andersson (1659 ‐ 1705)
  Daniel Danielsson (1644 ‐ 1691)
  Daniel Jonsson (1599 ‐ 1663)
  Görans Kerstin* Nilsdotter (1638 ‐ 1690)
  Görans Nils* Nilsson (1614 ‐ )
  Ingeborg Larsdotter (1739 ‐ 1818)
  Ingeborg Matsdotter (1767 ‐ 1775)
  Ingeborg Matsdotter (1796 ‐ 1846)
  Ingeborg Nilsdotter (1653 ‐ )
  Ingeborg Olsdotter (1672 ‐ 1752)
  Ingeborg Persdotter (1638 ‐ 1714)
  Joen Andersson (1550 ‐ 1620)
  Johannes Danielis Solinus (1646 ‐ )
  Jöns Eriksson Hask (1695 ‐ 1736)
  Karin Andersdotter (1648 ‐ 1720)
  Karin Andersdotter (1653 ‐ 1737)
  Karin Markusdotter (1700 ‐ 1730)
  Karin Matsdotter (1648 ‐ 1698)
  Karin Matsdotter (1720 ‐ 1723)
  Karin Matsdotter (1731 ‐ 1801)
  Karin Matsdotter (1739 ‐ 1809)
  Karin Nilsdotter (1764 ‐ 1822)
  Karin Persdotter (1657 ‐ 1696)
  Karin Persdotter (1662 ‐ 1743)
  Karin Persdotter (1666 ‐ 1758)
  Kerstin Andersdotter (1649 ‐ 1729)
  Kerstin Andersdotter (1650 ‐ 1726)
  Kerstin Andersdotter (1723 ‐ 1803)
  Kerstin Matsdotter (1614 ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1667 ‐ 1698)
  Kerstin Persdotter (‐ 1631)
  Lavas Karin Persdotter (1654 ‐ 1729)
  Mait Persdotter (1672 ‐ )
  Margareta (1622 ‐ 1675)
  Margareta Andersdotter (1714 ‐ 1785)
  Margareta Danielsdotter Solina (1650 ‐ 1716)
  Margareta Eriksdotter Emelia (1677 ‐ 1723)
  Margareta Matsdotter (1705 ‐ 1783)
  Margareta Matsdotter (1760 ‐ 1832)
  Margareta Nilsdotter (1654 ‐ 1717)
  Margareta Persdotter (1656 ‐ 1695)
  Margareta Persdotter (1668 ‐ 1739)
  Margit (Margareta) Danielsdotter (1623 ‐ 1698)
  Marit Danielsdotter (1631 ‐ 1703)
  Markus Anders* Matsson (1622 ‐ >1685)
  Markus Mats* Markusson (1599? ‐ )
  Markus Mats* Matsson (1655 ‐ )
  Mats (1610? ‐ 1653)
  Mats Matsson (1802 ‐ 1803)
  Mårten Andersson Grabb (1665 ‐ 1709)
  Mårtens Anders* Persson (1622 ‐ 1675)
  N N (1580? ‐ )
  N N (1600? ‐ 1650?)
  Olof Andersson (1655 ‐ 1687)
  Olof Matsson (1647 ‐ 1691)
  Olof Olsson Småsik (1670 ‐ 1703)
  Per (1620? ‐ 1669)
  Per Andersson (1654 ‐ 1704)
  Per Nilsson (1776 ‐ 1832)
  Per Olsson (1661 ‐ 1666)
  Per Persson (1710 ‐ )
  Pernis Per* Persson (1632 ‐ 1692)
  Ryss Mait Jönsdotter (1624 ‐ 1691)
  Sara Danielsdotter (1633 ‐ 1715)
  Sara Olofsdotter Moraeus (1570 ‐ )
  Skräddar Nils Olsson (1659 ‐ 1700)
  Skräddar Olof Persson (1632 ‐ )
  Sven Mats* Hindersson Meenlös (1691 ‐ 1767)
  Sven Mats* Matsson (1725 ‐ 1801)
  Sven Matsson (1653 ‐ )
Sollerö sn (W), Bodarna
  Anders Andersson (1695 ‐ 1696)
  Anders Larsson Flinta (1686 ‐ 1716)
  Anders Olsson (1755 ‐ 1789)
  Anders Persson (1719 ‐ 1749)
  Anders Persson (1719 ‐ 1749)
  Anna Andersdotter (1671 ‐ 1746)
  Anna Jönsdotter (1652 ‐ 1718)
  Anna Larsdotter (1705 ‐ 1759)
  Anna Olsdotter (1716 ‐ 1796)
  Anna Persdotter (1666 ‐ )
  Bengts Jöns Jönsson (1622 ‐ 1680)
  Bengts Margareta* Jönsdotter (1657 ‐ 1718)
  Bus Jöns Jönsson (1658 ‐ 1742?)
  Bus Mats Persson (1789 ‐ 1847)
  Bus Per Jönsson (1695 ‐ 1740)
  Bus Per Jönsson (1695 ‐ 1740)
  Buslars Jöns* Jönsson (1684 ‐ 1763)
  Buslars Mats Andersson (1708 ‐ 1773)
  Erik Jönsson (1677 ‐ 1753)
  Flint Ingeborg Olsdotter (1685 ‐ 1768)
  Hållpåls Margareta Andersdotter (1667 ‐ 1747)
  Ingeborg Andersdotter (1701 ‐ 1727)
  Jöns Jönsson (1654 ‐ 1704)
  Jöns Matsson (1741 ‐ 1773)
  Karin Andersdotter (1632 ‐ 1715)
  Karin Andersdotter (1697 ‐ )
  Karin Ersdotter (1669 ‐ 1718)
  Karin Hansdotter (1610? ‐ 1660?)
  Karin Jönsdotter (1660 ‐ 1736)
  Karin Jönsdotter (1712 ‐ 1773)
  Karin Matsdotter (1648 ‐ 1718)
  Karin Matsdotter (1731 ‐ 1801)
  Karin Mårtensdotter (1657 ‐ 1734)
  Karin Persdotter (1637 ‐ 1720)
  Karin Persdotter (1637 ‐ 1720)
  Karin Persdotter (1657 ‐ 1696)
  Karin Persdotter (1721 ‐ 1723)
  Karin Persdotter (1737 ‐ 1782)
  Karin Persdotter (1737 ‐ 1782)
  Karin Persdotter (1782 ‐ 1860)
  Kerstin Andersdotter (1699 ‐ 1772)
  Kerstin Jönsdotter (1649 ‐ 1710)
  Kerstin Jönsdotter (1675 ‐ )
  Kerstin Matsdotter (1753 ‐ 1791)
  Kerstin Persdotter (1661 ‐ 1689)
  Kerstin Persdotter (1661 ‐ 1689)
  Kerstin Persdotter (1731 ‐ 1773)
  Kerstin Persdotter (1786 ‐ 1872)
  Kistnis (Rullpers) Olof* Persson (1678 ‐ 1755)
  Lars Larsson (1690 ‐ 1691)
  Lars Larsson (1693 ‐ 1759)
  Lars Olsson (1705 ‐ 1705)
  Lars Olsson (1712 ‐ 1714)
  Mait Olsdotter (1727 ‐ 1806)
  Margareta Ersdotter (1657 ‐ 1719)
  Margareta Jönsdotter (1624 ‐ 1666)
  Margareta Jönsdotter (1716 ‐ 1797)
  Margareta Larsdotter (1688 ‐ 1696)
  Margareta Matsdotter (1746 ‐ 1798)
  Margareta Matsdotter (1760 ‐ 1832)
  Margareta Olofsdotter (1678 ‐ 1750)
  Margareta Olsdotter (1709 ‐ 1763)
  Margareta Persdotter (1675 ‐ 1756)
  Markus Markus* Andersson (1661 ‐ 1741)
  Mats Matsson (1749 ‐ 1769)
  Mårten Jönsson (1687 ‐ 1709)
  Nils Larsson (1697 ‐ 1700)
  Nils Nilsson (1702 ‐ 1705)
  Nils Olsson (1649 ‐ 1732)
  Olof Andersson (1655 ‐ 1687)
  Olof Andersson (1664 ‐ 1718)
  Olof Persson (1775 ‐ 1835)
  Olof Persson (1775 ‐ 1835)
  Per Persson (1724 ‐ 1772)
  Per Persson (1724 ‐ 1772)
  Per Persson (1778 ‐ 1781)
  Per Persson (1778 ‐ 1781)
  Rull Anders Olsson (1652 ‐ 1735)
  Rull Jöns Andersson (1602 ‐ )
  Rull Lars Olsson (1659 ‐ 1746)
  Rull Lars Olsson (1720 ‐ 1780)
  Rull Olof Larsson (1684 ‐ 1751)
  Rull Olof Nilsson (1622 ‐ 1682)
  Rull Olof Olsson (1706 ‐ 1745)
  Rull Per Jönsson (1627 ‐ 1679)
  Rullpers Anders Persson (1663 ‐ 1734)
  Rullpers Nils Andersson Ryssing (1738 ‐ 1798)
  Rullpers Olof Persson (1727 ‐ 1759)
  Rullpers Per Andersson (1693 ‐ 1737)
  Rullpers Per Olsson (1753 ‐ 1818)
  Sara Andersdotter (1684 ‐ 1768)
  Swen Ander*s Olsson (1607? ‐ 1672)
  Tolla Anna Ersdotter (1647 ‐ 1717)
  Tolla Karin Ersdotter (1645 ‐ 1710)
  Tolla Kerstin Ersdotter (1648 ‐ 1731)
Sollerö sn (W), Gruddbo
  Anders Andersson (1686 ‐ 1718)
  Anna Jönsdotter (1647 ‐ 1708)
  Anna Matsdotter (1640 ‐ )
  Anna Olofsdotter (1625 ‐ >1685)
  Anna Olsdotter (1612 ‐ 1693)
  Anna Persdotter (1592 ‐ 1675)
  Anna? N (1600? ‐ )
  Bengts Margareta* Jönsdotter (1657 ‐ 1718)
  Elin Matsdotter (1650 ‐ 1717)
  Erik Hansson (1642 ‐ 1675)
  Flint Anders Matsson (1646 ‐ 1705)
  Flint Mats Nilsson (1606 ‐ )
  Jöns Andersson (1681 ‐ 1711)
  Karin Andersdotter (1653 ‐ 1737)
  Karin Andersdotter (1675 ‐ 1685)
  Karin Jönsdotter (1646 ‐ 1724)
  Karin Matsdotter (1629 ‐ 1696)
  Karin Matsdotter (1648 ‐ 1698)
  Karin Matsdotter (1648 ‐ 1718)
  Karin Mårtensdotter (1657 ‐ 1734)
  Karin Persdotter (1610 ‐ 1691)
  Karin Persdotter (1637 ‐ 1720)
  Karin Persdotter (1637 ‐ 1720)
  Karin Persdotter (1662 ‐ 1743)
  Kerstin Andersdotter (1649 ‐ 1729)
  Kerstin Andersdotter (1650 ‐ 1726)
  Kerstin Andersdotter (1695 ‐ 1732)
  Kerstin Hansdotter (1639 ‐ )
  Kerstin Nilsdotter (1641 ‐ 1678)
  Margareta Andersdotter (1683 ‐ 1696)
  Margareta Andersdotter (1699 ‐ 1705)
  Margareta Persdotter (1612 ‐ 1682)
  Marit Andersdotter (1668 ‐ 1727)
  Markus Anders* Matsson (1622 ‐ >1685)
  Markus Markus* Andersson (1661 ‐ 1741)
  Mats Jönsson (1635 ‐ 1708)
  Mats Mårtensson (1652 ‐ )
  Mårten (‐ 1657?)
  Nils Andersson (1665 ‐ 1686)
  Nils Andersson (1688 ‐ 1711)
  Nils Persson (1642 ‐ 1681)
  Olof Andersson (1658 ‐ 1715)
  Per Matsson (1640 ‐ )
  Per Nilsson (1590? ‐ )
  Pernis Anders* Persson (1618 ‐ 1698)
  Pernis Per* Persson (1632 ‐ 1692)
  Rull Anders Jönsson (1632 ‐ 1721)
  Rull Anna Hansdotter (1652 ‐ 1730)
  Rull Hans Nilsson (1609 ‐ )
  Rull Jöns Andersson (1602 ‐ )
  Rull Per Hansson (1646 ‐ 1724)
  Rull Per Jönsson (1627 ‐ 1679)
  Rullpers Nils Andersson Ryssing (1738 ‐ 1798)
  Sara Andersdotter (1661 ‐ 1736)
  Swarf Mats Ersson (1592 ‐ 1675)
  Tolla Anna Ersdotter (1647 ‐ 1717)
  Tolla Erik Olsson (1617 ‐ 1698)
  Tolla Karin Ersdotter (1645 ‐ 1710)
  Tolla Kerstin Ersdotter (1648 ‐ 1731)
Sollerö sn (W), Häradsarvet
  Anders Persson (1659 ‐ 1717)
  Anders Persson (1669 ‐ )
  Anna Andersdotter (1642 ‐ 1730)
  Anna Matsdotter (1729 ‐ 1759)
  Anna Persdotter (1675? ‐ )
  Bus (Lissel) Nils Persson (1745 ‐ 1824)
  Daniel Andersson (1659 ‐ 1705)
  Elin (Erlin) Olofsdotter (1648 ‐ 1728)
  Flint Anders Matsson (1646 ‐ 1705)
  Flint Mats Nilsson (1606 ‐ )
  Flint Olof* Matsson (1648 ‐ 1729)
  Flint Per Matsson (1634 ‐ 1674)
  Ingeborg Jonsdotter (1606 ‐ )
  Jöns Persson (1635? ‐ <1667)
  Karin Larsdotter (1602 ‐ 1675)
  Karin Olofsdotter (1572 ‐ 1667)
  Karin Persdotter (1666 ‐ 1758)
  Karin Persdotter (1782 ‐ 1860)
  Kerstin Olsdotter (1667 ‐ 1698)
  Lavas Karin Jönsdotter (1630 ‐ 1709)
  Margareta Jönsdotter (1649 ‐ 1727)
  Nils Olsson (1649 ‐ 1732)
  Olof Persson (1672 ‐ )
  Påls Olof* Jönsson (1602 ‐ 1673)
  Påls Per* Olofsson (1638 ‐ 1714)
  Påls Per* Persson (1681 ‐ )
  Rull Anders Olsson (1652 ‐ 1735)
  Sara Andersdotter (1684 ‐ 1768)
  Sigrid Olsdotter (1654 ‐ )
Sollerö sn (W), Häradsarvet (Bodarna)
  Anders Jönsson (1655 ‐ )
  Anders Matsson (1736 ‐ 1773)
  Bus Jöns Jönsson (1658 ‐ 1742?)
  Bus Jöns Larsson (1630 ‐ 1687)
  Buslars Jöns* Jönsson (1684 ‐ 1763)
  Karin Andersdotter (1622 ‐ )
  Karin Jönsdotter (1712 ‐ 1773)
  Margareta Jönsdotter (1649 ‐ 1727)
  Margareta Jönsdotter (1716 ‐ 1797)
Sollerö sn (W), Rothagen
  Anders Persson (1724 ‐ 1750)
  Anna Andersdotter (1729 ‐ 1772)
  Anna Larsdotter (1705 ‐ 1759)
  Anna Nilsdotter (1644 ‐ 1718)
  Anna Persdotter (1622 ‐ )
  Brita Matsdotter (1764 ‐ 1802)
  Bus Anders Matsson (1841 ‐ 1933)
  Bus Karin Matsdotter (1835 ‐ 1868)
  Ingeborg Persdotter (1638 ‐ 1714)
  Ingeborg Persdotter (1687 ‐ 1770)
  Karin Jönsdotter (1660 ‐ 1736)
  Karin Olofsdotter (1708 ‐ 1787)
  Kerstin Andersdotter (1695 ‐ 1732)
  Kerstin Jönsdotter (1649 ‐ 1710)
  Kerstin Nilsdotter (1693 ‐ 1696)
  Kerstin Persdotter (1661 ‐ 1689)
  Kerstin Persdotter (1661 ‐ 1689)
  Kerstin Persdotter (1731 ‐ 1773)
  Kristnis Ingeborg Olofsdotter (1723 ‐ 1812)
  Kristnis Per* Nilsson (1748 ‐ 1786)
  Lars Larsson (1693 ‐ 1759)
  Lavas Karin Persdotter (1654 ‐ 1729)
  Margareta Nilsdotter (1685 ‐ 1758)
  Nils Nilsson Dunder (1688 ‐ 1718)
  Olof Nilsson Kox (1753 ‐ 1811)
  Rull Anders Jönsson (1632 ‐ 1721)
  Skräddar Nils Olsson (1659 ‐ 1700)
  Skräddar Nils Persson Hask (1721 ‐ 1766)
  Skräddar Olof Persson (1632 ‐ )
  Skräddar Per Jönsson (1588 ‐ 1671)
  Skräddar Per Nilsson (1697 ‐ 1730)
Sollerö sn (W), Utanmyra
  Anders Andersson (1712 ‐ 1714)
  Anders Andersson (1717 ‐ 1718)
  Anders Andersson Råbock (1725 ‐ 1758)
  Anders Ersson (1625? ‐ <1664)
  Anders Jonsson (1665 ‐ 1676)
  Anders Matsson (1667 ‐ )
  Anders Persson (1724 ‐ 1750)
  Anna Andersdotter (1622 ‐ )
  Anna Andersdotter (1729 ‐ 1772)
  Anna Ersdotter (1649 ‐ 1717)
  Anna Jonsdotter (1678 ‐ 1715)
  Anna Jönsdotter (‐ 1652?)
  Anna Matsdotter (1688 ‐ )
  Anna Olsdotter (1665 ‐ 1718)
  Anna Olsdotter (1691 ‐ 1775)
  Anna Persdotter (1690 ‐ 1696)
  Buslars Mats Andersson (1708 ‐ 1773)
  Elin Olofsdotter (1685 ‐ 1748)
  Erik Ersson (1653 ‐ 1709)
  Erik Hansson (1642 ‐ 1675)
  Erik Jonsson Råbock (1681 ‐ 1747)
  Flint Ingeborg Olsdotter (1685 ‐ 1768)
  Flint Karin Olsdotter (1677 ‐ 1754)
  Flint Olof* Matsson (1648 ‐ 1729)
  Hans Matsson (1669 ‐ 1675)
  Hans Olsson (1681 ‐ 1681)
  Hållpåls Anders* Olsson (1632 ‐ 1687)
  Hållpåls Margareta Andersdotter (1667 ‐ 1747)
  Hållpåls Olof* Andersson (1658 ‐ 1703)
  Ingeborg Andersdotter (1706 ‐ 1786)
  Ingeborg Ersdotter (1630 ‐ 1670)
  Ingeborg Ersdotter (1665 ‐ 1735)
  Ingeborg Larsdotter (1739 ‐ 1818)
  Ingeborg Olsdotter (1672 ‐ 1752)
  Ingeborg Persdotter (1687 ‐ 1770)
  Jöns Ersson (1660 ‐ )
  Jöns Jönsson (1658 ‐ )
  Jöns Larsson (1653 ‐ )
  Jöns Matsson (1741 ‐ 1773)
  Karin Andersdotter (1648 ‐ 1720)
  Karin Andersdotter (1654 ‐ 1698)
  Karin Ersdotter (1669 ‐ 1718)
  Karin Hansdotter (1643 ‐ 1675)
  Karin Larsdotter (1646 ‐ 1715)
  Karin Matsdotter (1739 ‐ 1809)
  Karin Nilsdotter (1634 ‐ 1700)
  Karin Nilsdotter (1764 ‐ 1822)
  Karin Olofsdotter (1708 ‐ 1787)
  Kerstin Andersdotter (1723 ‐ 1803)
  Kerstin Jonsdotter (1668 ‐ )
  Kerstin Larsdotter (1657 ‐ 1732)
  Kerstin Persdotter (1786 ‐ 1872)
  Kristnis (Rullpers) Olof* Persson (1678 ‐ 1755)
  Kristnis Ingeborg Olofsdotter (1723 ‐ 1812)
  Kristnis Karin* Persdotter (1685 ‐ 1763)
  Kistnis Lars* Olofsson (1622 ‐ 1675)
  Kistnis Lars* Persson (1707 ‐ 1767)
  Kistnis Olof* Larsson (1735 ‐ 1802)
  Kistnis Per* Larsson (1655 ‐ 1730)
  Kistnis Per* Larsson (1732 ‐ 1793)
  Kistnis Per* Nilsson (1748 ‐ 1786)
  Kråkå Anders Jonsson (Råbock) (1680 ‐ 1744)
  Kråkå Kerstin Matsdotter (1684 ‐ 1749)
  Kråkå Lars Andersson (1622 ‐ 1675)
  Kråkå Mats Larsson (1641 ‐ 1697)
  Lars Andersson Calle (1719 ‐ 1759)
  Lars Jonsson (1686 ‐ )
  Lass Elin* Olofsdotter (1622 ‐ 1675)
  Lass Jöns* (1620? ‐ <1667)
  Lass Olof* Jönsson (1653 ‐ 1686)
  Mait Olsdotter (1727 ‐ 1806)
  Margareta Andersdotter (1714 ‐ 1785)
  Margareta Ersdotter (1657 ‐ 1719)
  Margareta Jonsdotter (1625? ‐ <1664)
  Margareta Larsdotter (1650? ‐ )
  Margareta Larsdotter (1667 ‐ 1737)
  Margareta Nilsdotter (1654 ‐ 1717)
  Margareta Olofsdotter (1678 ‐ 1750)
  Margareta Olsdotter (1709 ‐ 1763)
  Margareta Persdotter (1656 ‐ 1695)
  Margareta Persdotter (1668 ‐ 1739)
  Margareta Persdotter (1675 ‐ 1756)
  Margareta Persdotter (1702 ‐ 1705)
  Marit Larsdotter (1624 ‐ 1675)
  Marit Nilsdotter (1641 ‐ 1677)
  Nils Andersson Blichta (1732 ‐ 1790)
  Nils Jonsson (1670 ‐ 1672)
  Nils Larsson (1652 ‐ )
  Nils Nilsson Dunder (1688 ‐ 1718)
  Olof Nilsson Kox (1753 ‐ 1811)
  Olof Olsson (1682 ‐ )
  Per Olofsson (1713 ‐ 1777)
  Rull Anna Hansdotter (1652 ‐ 1730)
  Sebben Erik Jönsson (1622 ‐ 1676)
  Skräddar Nils Persson Hask (1721 ‐ 1766)
  Stunis Jon Andersson (1642 ‐ 1704)
Sollerö sn? (W)
  Karin Hansdotter (1610? ‐ 1660?)
Solna (AB)
  Lars* Tommy Eklund (1952 ‐ 1988)
Spelvik sn (D), Kallmyra
  Erik Olsson Wikblom (1705 ‐ <1773)
  Lars Olofsson (1706 ‐ )
Spelvik sn (D), Stora Kallmyra
  Anders Ersson (1740 ‐ 1814)
  Brita Andersdotter (1707 ‐ 1777)
  Erik Olsson Wikblom (1705 ‐ <1773)
  Olof Ersson (1739 ‐ )
Spånga sn (AB), Bromsten
  Sten Ingemar* Nyqvist (1916 ‐ 1934)
Stavby sn (C)
  Anders Andersson (1658 ‐ 1735)
  Anders Eriksson (1647 ‐ 1688)
  Anna Göransdotter (1674 ‐ 1749)
  Brita Olofsdotter (1653 ‐ 1726)
  Erik Andersson (1676 ‐ 1748)
  Göran Göransson (1638? ‐ 1703)
  Karin Marcusdotter (1640 ‐ 1723)
  Margareta Göransdotter (1681 ‐ 1738)
Stavby sn (C), Bolsbyn
  Anders Göransson (1745 ‐ )
  Anna Göransdotter (1674 ‐ 1749)
  Anna Göransdotter (1735 ‐ )
  Brita Eriksdotter (1707 ‐ )
  Carl Eriksson (1717 ‐ )
  Erik Andersson (1676 ‐ 1748)
  Erik Eriksson (1704 ‐ )
  Erik Göransson (1736 ‐ 1795)
  Göran Eriksson (1702 ‐ 1753)
  Göran Göransson (1743 ‐ 1820)
  Johan Eriksson (1710 ‐ )
  Johannes Göransson (1748 ‐ 1748?)
  Karin Eriksdotter (1712 ‐ )
  Karin Johansdotter (1706 ‐ 1792)
  Margta Göransdotter (1733 ‐ )
  Mats Göransson (1747 ‐ )
  Olof Eriksson (1716 ‐ )
  Per Eriksson (1714 ‐ )
Stavby sn (C), Glåpan
  Kerstin Göransdotter (1680 ‐ 1748)
Stavby sn (C), Gränome
  Anders Andersson (1658 ‐ 1735)
  Anders Andersson (1683 ‐ )
  Anders Eriksson (1647 ‐ 1688)
  Anders Eriksson (1700 ‐ )
  Anna Andersdotter (1672 ‐ )
  Anna Andersdotter (1690 ‐ 1692)
  Anna Eriksdotter (1628? ‐ 1694)
  Brita ? (1592? ‐ 1682)
  Brita Andersdotter (1686 ‐ )
  Brita Olofsdotter (1653 ‐ 1726)
  Erik Andersson (1676 ‐ 1748)
  Erik Olofsson (1645? ‐ 1698)
  Göran Eriksson (1702 ‐ 1753)
  Karin Andersdotter (1692 ‐ 1738)
  Olof Andersson (1674 ‐ )
  Olof Andersson (1695 ‐ )
  Olof Persson (1627? ‐ 1687)
  Per Andersson (1679 ‐ )
  Per Olofsson (1596? ‐ 1666)
Stavby sn (C), Källgården
  Anna Eriksdotter (1602? ‐ 1682)
  Anna Marcusdotter
  Karin Marcusdotter (1640 ‐ 1723)
  Marcus Olofsson (1600? ‐ >1651)
  Olof Marcusson (1625? ‐ )
  Per Marcusson (1629? ‐ 1718)
Stavby sn (C), Källgården?
  Anna Eriksdotter (1602? ‐ 1682)
Stavby sn (C), Nyby
  Johannes Göransson (1748 ‐ 1748?)
Stavby sn (C), Ormeryd
  Anna Göransdotter (1674 ‐ 1749)
  Brita Göransdotter (1677 ‐ )
  Elsa Göransdotter (1675? ‐ )
  Göran Göransson (1638? ‐ 1703)
  Göran Göransson (1684 ‐ 1754)
  Johan Göransson (1676 ‐ 1745)
  Karin Göransdotter (1671 ‐ )
  Karin Marcusdotter (1640 ‐ 1723)
  Kerstin Göransdotter (1680 ‐ 1748)
  Margareta Göransdotter (1681 ‐ 1738)
Stockholm (AB)
  Agnes* Viktoria Sjögren (1918 ‐ 1962)
  Brita Stina Jonsdotter (1784 ‐ 1866)
  MAgdalena Christina Julin (1704 ‐ 1790)
  Nils Dufva (1666 ‐ 1748)
Stockholm (AB), Adolf Fredriks fg
  Anders Eklund (1835 ‐ 1867)
  Brita Catharina Osbeck (1820 ‐ >1900)
  Gunnar* Julius Lundell (1886 ‐ 1955)
  Hedvig Elisaberth Svensson (1871 ‐ )
  Peter Svensson (1846 ‐ >1900)
  Wilhelm Emanuel Svensson (1873 ‐ 1965)
  Wilhelmina Lindell (1839 ‐ 1898)
Stockholm (AB), Enskede fg
  Alli Annikki* Nurmi (1922 ‐ 2000)
  Brita* Ingegerd Sjögren (1914 ‐ 1960)
  Tore* Vilhelm Napoleon Eklund (1909 ‐ 1976)
Stockholm (AB), Finska fg
  Alli Annikki* Nurmi (1922 ‐ 2000)
  Tore* Vilhelm Napoleon Eklund (1909 ‐ 1976)
Stockholm (AB), Gustav Vasa fg
  Sten Ingemar* Nyqvist (1916 ‐ 1934)
Stockholm (AB), Hedvig Eleonora fg
  Adolf Oskar Eklund (1861 ‐ 1901)
  Anna Sofia Larsdotter (1822 ‐ 1901)
  Axel Ferdinand Wahlström (1843 ‐ 1879)
  Hildegard Leontina Amalia Wahlström (1863 ‐ 1908)
Stockholm (AB), Hässelby fg
  Eva* Erika Augusta Nyqvist (1888 ‐ 1975)
Stockholm (AB), Jakob och Johannes fg
  Adolf Oskar Eklund (1861 ‐ 1901)
Stockholm (AB), Johannes fg
  David Natanael Svensson (1876 ‐ 1951)
Stockholm (AB), Katarina fg
  Ann Britt Eklund (1947 ‐ )
  Anna* Lovisa Eklund (1894 ‐ 1963)
  Carl Alfred* Nyqvist (1862 ‐ 1913)
  Johan Erik* Nyqvist (1858 ‐ 1930)
  Johanna Augusta Nyqvist (1860 ‐ 1862)
  Lars* Tommy Eklund (1952 ‐ 1988)
Stockholm (AB), Katarina fg eller Danderyd sn
  Augusta Charlotta Welander (1827 ‐ 1916)
Stockholm (AB), Klara fg
  Carl Johan Zetterqvist (1815 ‐ 1862)
  Emma Helena Christina Zetterqvist (1858 ‐ )
  Gustav Leonard Zetterqvist (1855 ‐ )
  Hildegard Leontina Amalia Wahlström (1863 ‐ 1908)
  Johan Ludvig Richard Zetterqvist (1848 ‐ )
Stockholm (AB), Kungsholms fg
  Adolf Oskar Eklund (1861 ‐ 1901)
  Adolf* Leonard Eklund (1884 ‐ 1942)
  Anna Maria Carlsson (1863 ‐ 1897)
  Anna* Lovisa Eklund (1894 ‐ 1963)
  Bus Kirsti (Christina) Matsdotter (1826 ‐ 1901)
  Carl Alfred* Nyqvist (1862 ‐ 1913)
  Carl Gustav* Adolf Rodin (1883 ‐ 1943)
  Christian Carlsson Osbeck (1831 ‐ 1863)
  Elis Rudolf Eklund (1890 ‐ 1946)
  Elsa* Christina Nyqvist (1885 ‐ 1952)
  Ester* Alfrida Maria Nyqvist (1883 ‐ )
  Eva Maria Vilhelmina Eklund (1891 ‐ 1901)
  Eva* Erika Augusta Nyqvist (1888 ‐ 1975)
  Hildegard Leontina Amalia Wahlström (1863 ‐ 1908)
  Lovisa Kristina Carlsson (1859 ‐ )
  Signe* Helena Nyqvist (1894 ‐ 1986)
  Tore* Vilhelm Napoleon Eklund (1909 ‐ 1976)
  Ture* Oskar Wilhelm Eklund (1885 ‐ 1939)
  Wanda* Wilhelmina Nyqvist (1891 ‐ 1922)
  Wilhelm Oskar* Ferdinand Eklund (1887 ‐ 1965)
  Wilhelmina Lindell (1839 ‐ 1898)
Stockholm (AB), Maria Magdalena fg
  Albert Leonard Wahlström (1850 ‐ )
  Amanda Wiktoria Wahlström (1848 ‐ )
  Anna Sofia Larsdotter (1822 ‐ 1901)
  Augusta Wilhelmina Wahlström (1836 ‐ 1855)
  Axel Ferdinand Wahlström (1843 ‐ 1879)
  Bus Kirsti (Christina) Matsdotter (1826 ‐ 1901)
  Carl Alfred* Nyqvist (1862 ‐ 1913)
  Carl August Alfred Wahlström (1841 ‐ )
  Catharina Andersdotter (1816 ‐ <1855)
  Johan Nyqvist (1825 ‐ 1899)
  Magnus Larsson Wahlström (1804 ‐ <1866)
  Tekla Amanda Sophia Zetterqvist (1844 ‐ )
Stockholm (AB), Sankt Görans fg
  Elis Rudolf Eklund (1890 ‐ 1946)
  Elsa* Christina Nyqvist (1885 ‐ 1952)
Stockholm? (AB)
  Erik d.ä. Gabrielsson (1670? ‐ <1690)
  Olof Andersson Brodin (1764 ‐ )
  Peter Svensson (1846 ‐ >1900)
Stora Kopparberg sn (W), Främsbacka
  Elsa Nilsdotter Stjärna Swinhufvud (1535 ‐ 1592)
  Gertrud Knutsdotter Swinhufvud (1500? ‐ 1549)
  Hans Olofsson Stjärna (1473? ‐ 1522)
  Nils Hansson Stjärna (1500? ‐ 1559)
  Olof Nilsson Stjärna (‐ 1498)
Stora Kopparberg sn (W), Höjen
  Hans Jönsson Swinhufvud (1400? ‐ 1440)
  Jöns Hansson Swinhufvud (1420? ‐ 1452)
  Knut Jönsson Swinhufvud (‐ 1507)
  Ragnhild (1430? ‐ 1503)
Stora Skedvi sn (W)
  Carolus Laurentii Schedviensis (‐ 1626)
Stora Tuna sn (W)
  Jacob Berg (1710 ‐ 1745)
Stora Tuna sn (W), Åselby
  Nils Gustaf Berg (1744‐1783)
Sundborn sn (W), Risholm
  Jöns Hansson Swinhufvud (1420? ‐ 1452)
Sundbyberg (AB)
  David Natanael Svensson (1876 ‐ 1951)
Sundsvall (Y)
  Per Nilsson (1776 ‐ 1832)
Sunne sn (S)
  Anders Nilsson (1660? ‐ 1718?)
  Anna Maja Nyberg (1827 ‐ )
  Annika Jonsdotter (1727 ‐ 1802)
  Brita Eriksdotter (1699 ‐ 1769)
  Erik Olsson (1732 ‐ 1798)
  Gustaf Olsson (1700 ‐ 1767)
  Jon Larsson (1690 ‐ 1758)
  Karin Ersdotter (1761 ‐ 1827)
  Karin Olofsdotter (1697 ‐ 1759)
  Karl Fredrik Lindberg (1851 ‐ )
  Karl Valfrid Lindberg (1879 ‐ )
  Lars Eriksson (1655? ‐ 1736)
  Lars Eriksson (1831 ‐ 1889)
  Lovisa Larsdotter (1857 ‐ )
  Marit Halmarsdotter (1660? ‐ 1725?)
  Sigrid Nilsdotter (1655? ‐ 1735)
  Sven (Sveno Olai) Vigelius (1660 ‐ 1719)
  Sven Nilsson Nyberg (1766 ‐ 1829)
Sunne sn (S), Ed
  Lovisa Larsdotter (1857 ‐ )
Sunne sn (S), Lövåsen
  Annika Larsdotter Karjalainen (1630? ‐ >1710)
  Bertil Olofsson
  Daniel Olofsson (1660 ‐ )
  Elin Olofsdotter (1590? ‐ 1683)
  Erik Olofsson (1653? ‐ )
  Gustaf Olofsson Suhoinen (1672 ‐ 1698)
  Lars Olofsson (1646 ‐ 1736)
  Olof Pålsson Suhoinen (1620? ‐ 1710?)
  Petter Olofsson (1646 ‐ 1707?)
  Pål Olofsson (1650? ‐ 1749)
  Påvel Olofsson Suhoinen (1590? ‐ 1680?)
Sunne sn (S), S:a Västrottna
  Karin Olofsdotter (1697 ‐ 1759)
Sunne sn (S), Skäggeberg
  Anna Maria Olsdotter (1850 ‐ 1939)
  Marit Halmarsdotter (1660? ‐ 1725?)
Sunne sn (S), Stensjön
  Annika Jonsdotter (1727 ‐ 1802)
  Erik Larsson (1635? ‐ 1666?)
  Erik Larsson (1688 ‐ )
  Ingeborg Eriksdotter (1610? ‐ 1690)
  Ingeborg Jonsdotter (1732 ‐ )
  Ingeborg Larsdotter (1690 ‐ )
  Jon Larsson (1690 ‐ 1758)
  Karin Jonsdotter (1719 ‐ )
  Karin Larsdotter (1686 ‐ )
  Karin Olofsdotter (1697 ‐ 1759)
  Lars Eriksson (1655? ‐ 1736)
  Lars Larsson (1610? ‐ 1664)
  Margareta Jonsdotter (1716 ‐ )
  Margareta Larsdotter (1683 ‐ )
  Marit Larsdotter (1684 ‐ )
  Nils Larsson (1692 ‐ )
  Olof Jonsson (1730 ‐ )
  Per Jonsson (1724 ‐ )
  Sigrid Nilsdotter (1655? ‐ 1735)
Sunne sn (S), Svensby
  Erik Nilsson (1580? ‐ )
  Ingeborg Eriksdotter (1610? ‐ 1690)
Sunne sn (S), Södra Arneby
  Anna Svensdotter Nyberg (1795 ‐ )
  Brita Svensdotter Nyberg (1793 ‐ )
Sunne sn (S), Trädgårdstorp
  Erik Svensson Nyberg (1804 ‐ 1804)
  Nils Svensson Nyberg (1801 ‐ 1868)
  Olof Svensson Nyberg (1798 ‐ )
Sunne sn (S), Västansjö
  Anders Nilsson (1660? ‐ 1718?)
  Anders Olsson (1724 ‐ )
  Anna Maria Olsdotter (1850 ‐ 1939)
  Annika Jonsdotter (1727 ‐ 1802)
  Brita Eriksdotter (1699 ‐ 1769)
  Brita Ersdotter (1765 ‐ )
  Erik Olsson (1732 ‐ 1798)
  Gertrud Andersdotter (1690 ‐ 1737?)
  Gustaf Olsson (1700 ‐ 1767)
  Ingeborg Ersdotter (1769 ‐ )
  Jöns Olsson Sjögren (1842 ‐ 1928)
  Karin Ersdotter (1761 ‐ 1827)
  Karin Persson (1630? ‐ )
  Kerstin Ersson (1755 ‐ )
  Kerstin Olsdotter (1727 ‐ )
  Lars Eriksson (1831 ‐ 1889)
  Lars* Johan Sjögren (1875 ‐ 1876)
  Maria Ersdotter (1767 ‐ )
  Maria Svensdotter Nyberg (1790 ‐ )
  Marit Ersdotter (1758 ‐ 1803)
  Marit Gustavsdotter (1735 ‐ )
  Marit Halmarsdotter (1660? ‐ 1725?)
  Nils Andersson (1630? ‐ )
  Nils Andersson (1695? ‐ 1724?)
  Nils Olsson (1729 ‐ )
  Olof Alfred* Sjögren (1872 ‐ 1942)
  Olof Andersson (1700? ‐ 1732?)
  Olof Ersson (1753 ‐ )
  Per Andersson (1687 ‐ )
  Per Eskilsson (1600? ‐ 1660?)
  Sigrid (1600? ‐ 1664?)
Sunne sn (S), Västra Ingersby
  Sigrid Nilsdotter (1655? ‐ 1735)
Svärta sn (D), Hornsberg
  Anna Stina Karlsdotter (1808 ‐ 1827)
Säfsnäs sn (W)
  Tomas Persson Siikainen (1670? ‐ 1722)
Säfsnäs sn (W), Kvarnberga
  Stephan Persson Siikainen (1682 ‐ 1769)
Säters sn (W)
  Maria Catharina Dufva (1717 ‐ 1750)
Säters sn (W), Nisshyttan
  Catharina Björling (1677 ‐ 1793)
Söderala sn (X)
  Anna (1650? ‐ )
  Anna Andersdotter (1702 ‐ 1786)
  Anna Olsdotter (1740 ‐ 1821)
  Elisabet Ersdotter (1708 ‐ 1783)
  Erik Matsson (1670? ‐ )
  Hulda* Lovisa Sjögren (1887 ‐ 1968)
  Johanna Maria Andersdotter (1873 ‐ 1906)
  Jon Jonsson (1675? ‐ 1726)
  Jon Jonsson (1702 ‐ 1740)
  Kerstin Nilsdotter (1715 ‐ 1795)
  Kerstin Olofsdotter (1682 ‐ 1743)
  Malin Matsdotter (1680? ‐ )
  Margareta Jansdotter (1675? ‐ 1740?)
  Maria Jonsdotter (1737 ‐ 1802)
  Mats Abelsson (1640? ‐ )
  Olof Jonsson (1705 ‐ 1769)
  Olof Olsson (1680? ‐ )
  Olof Persson (1708 ‐ 1761)
  Peder Olsson (1680? ‐ 1732)
  Per (Pelle) Olsson (1737 ‐ 1767)
  Per Svensson (1733 ‐ 1799)
  Sven Olsson (1694 ‐ 1769)
Söderala sn (X), Bergvik
  Maria Wahlström (1805 ‐ 1882)
  Per Olsson Eklund (1829 ‐ >1900)
Söderala sn (X), Bers
  Annika Olofsdotter
  Brita Olofsdotter
  Kerstin Olofsdotter (1682 ‐ 1743)
  Olof Larsson (1650? ‐ )
  Sigrid (1650? ‐ )
Söderala sn (X), Heden
  Elisabet Ersdotter (1708 ‐ 1783)
  Erik Olsson (1675? ‐ 1714?)
  Maria Olsdotter (1676? ‐ 1736)
Söderala sn (X), Ina
  Anders Olsson
  Anders Olsson (1753 ‐ )
  Anders Persson
  Annika Persdotter
  Brita Olsdotter
  Brita Persdotter
  Brita Persdotter (osäkert) (1660? ‐ 1730)
  Hans Persson
  Jon Persson
  Jonas Olsson (1749 ‐ )
  Kerstin Nilsdotter (1715 ‐ 1795)
  Kerstin Olofsdotter (1682 ‐ 1743)
  Kerstin Olsdotter (1743 ‐ )
  Kerstin Persdotter (1765 ‐ 1765)
  Lisa Persdotter (1767 ‐ 1848)
  Margta Olsdotter
  Nils Olsson (1740 ‐ 1766)
  Olof Olsson (1745 ‐ )
  Olof Persson (1660? ‐ 1725?)
  Olof Persson (1708 ‐ 1761)
  Olof Persson (1763 ‐ 1763)
  Olof Persson (1766 ‐ 1766)
  Peder Olsson (1680? ‐ 1732)
  Peder Persson
  Per (Pelle) Olsson (1737 ‐ 1767)
Söderala sn (X), Ljusne
  Olof Olsson Åman (1710 ‐ 1792)
Söderala sn (X), Orsta
  Anders Svensson (1726 ‐ 1730?)
  Anders Svensson (1746 ‐ )
  Anna Andersdotter (1702 ‐ 1786)
  Anna Svensdotter (1730 ‐ )
  Brita Svensdotter (1734 ‐ )
  Flicka Svensdotter (1729 ‐ 1729)
  Jonas Svensson (1727 ‐ )
  Karin Svensdotter (1738 ‐ )
  Kerstin Svensdotter (1721 ‐ )
  Lars Svensson (1740 ‐ )
  Margareta Svensdotter (1743 ‐ )
  Olof Svensson (1724 ‐ )
  Per Svensson (1733 ‐ 1799)
  Sven Svensson (1736 ‐ 1736)
Söderala sn (X), Sunnanå
  Annika Jansdotter (1675? ‐ )
  Brita Olofsdotter (1743 ‐ )
  Elisabet Ersdotter (1708 ‐ 1783)
  Ella Jonsdotter (1700? ‐ 1726)
  Jan Olofsson (1650? ‐ 1725)
  Jon Jonsson (1675? ‐ 1726)
  Jon Jonsson (1702 ‐ 1740)
  Jonas Olofsson (1745 ‐ )
  Karin Jansdotter (1675? ‐ )
  Kerstin Jansdotter (1675? ‐ )
  Lars Jonsson (1700? ‐ )
  Margareta Jansdotter (1675? ‐ 1740?)
  Margareta Jonsdotter (1705? ‐ )
  Margareta Jonsdotter (1734 ‐ )
  Margareta Olofsdotter (1656 ‐ 1736)
  Maria Jonsdotter (1737 ‐ 1802)
  Nils? Jansson (1675? ‐ )
  Olof Jonsson (1700? ‐ 1726)
  Olof Jonsson (1705 ‐ 1769)
Söderala sn (X), Valla
  Anders Olsson (1660? ‐ 1743)
  Anna Andersdotter (1702 ‐ 1786)
  Anna Persdotter (1660? ‐ 1719?)
  Brita Andersdotter (<1695 ‐ 1708?)
  Karin Andersdotter (<1695 ‐ 1708?)
  Olof Andersson (1695 ‐ )
  Per Andersson (1698 ‐ )
Söderala sn (X), Vansäter
  Anna Olsdotter (1740 ‐ 1821)
  Anna Persdotter (1771 ‐ 1853)
  Catharina Olsdotter (1735 ‐ 1753)
  Catharina Persdotter (1779 ‐ )
  Christina Persdotter (1781 ‐ )
  Kerstin Svensdotter (1660? ‐ )
  Margareta Jonsdotter (1702 ‐ 1771)
  Margta Persdotter (1774 ‐ )
  Olof Jonsson (Ersson?) (1660? ‐ )
  Olof Olsson Åman (1710 ‐ 1792)
  Olof Persson (1767 ‐ )
  Per Persson (1776 ‐ )
  Per Svensson (1733 ‐ 1799)
  Sven Olsson (1694 ‐ 1769)
  Sven Persson (1769 ‐ )
Söderala sn? (X)
  Malin Matsdotter (1680? ‐ )
Söderhamn (X)
  Anna Elisabet Sjögren (1912 ‐ 1922)
  Anna Karolina Sjögren (1880 ‐ 1963)
  Anna Nilsdotter (1879 ‐ 1935)
  Emil* Rudolf Sjögren (1889 ‐ 1946)
  Erik* Valdemar Sjögren (1907 ‐ 1980)
  Hulda* Lovisa Sjögren (1887 ‐ 1968)
  Ida Kristina Sjögren (1897 ‐ 1897)
  Johanna Maria Andersdotter (1873 ‐ 1906)
  Karin* Viola Sjögren (1909 ‐ 1945)
  Karl* Fredrik Sjögren (1885 ‐ 1960)
  Lars* Johan Sjögren (1877 ‐ 1951)
  Olof Alfred* Sjögren (1872 ‐ 1942)
  Olof Helge* Sjögren (1903 ‐ 1974)
  Oskar Ludvig* Sjögren (1892 ‐ 1969)
Söderhamn (X), Grundvik
  Astrid Johanna* Sjögren (1905 ‐ 1965)
  Elsa Maria Sjögren (1901 ‐ 1925)
  Lars* Johan Sjögren (1875 ‐ 1876)
  Olof Helge* Sjögren (1903 ‐ 1974)
Söderhamn (X), Mariehill
  Agnes* Viktoria Sjögren (1918 ‐ 1962)
  Anna Elisabet Sjögren (1912 ‐ 1922)
  Brita* Ingegerd Sjögren (1914 ‐ 1960)
  Erik* Valdemar Sjögren (1907 ‐ 1980)
  Karin* Viola Sjögren (1909 ‐ 1945)
  Karl* Alfred Sjögren (1910 ‐ 1986)
  Sigrid Maria* Sjögren (1913 ‐ 1988)
Söderhamn (X), Moheds sanatorium
  Elsa Maria Sjögren (1901 ‐ 1925)
Söderhamn (X), Sandarne
  Anna Karolina Sjögren (1880 ‐ 1963)
  Anna Maria Olsdotter (1850 ‐ 1939)
  Emil* Rudolf Sjögren (1889 ‐ 1946)
  Jöns Olsson Sjögren (1842 ‐ 1928)
  Karl* Fredrik Sjögren (1885 ‐ 1960)
  Lars* Johan Sjögren (1877 ‐ 1951)
  Sigrid Maria* Sjögren (1913 ‐ 1988)
  Söderhamn (X), Stugsund, Grundvik
Södertälje (AB)
  Anna Gustava Zetterqvist (1842 ‐ )
  Anna Sofia Larsdotter (1822 ‐ 1901)
  Carl Johan Zetterqvist (1815 ‐ 1862)
  Lars Andersson (1776 ‐ 1838)
Tegelsmora sn (C)
  Catharina Larsdotter (1755 ‐ 1813)
Tensta sn (C), Råsta
  Anders Matsson (1640? ‐ )
  Catrina Ersdotter (1640? ‐ )
  Maria Andersdotter (1672 ‐ 1757)
Tidaholm (R)
  Karl* Alfred Sjögren (1910 ‐ 1986)
Tierp sn? (C)
  Erik Göransson (1769 ‐ 1810?)
Timrå sn (Y), Skyttberg
  Anders Nilsson (1630? ‐ )
  Karin Carlsdotter (1630? ‐ )
  Per Andersson (1670 ‐ 1753)
Timrå sn? (Y)
  Anders Nilsson (1630? ‐ )
  Karin Carlsdotter (1630? ‐ )
Torsång sn (W)
  Daniel Jonsson (1599 ‐ 1663)
  Karin Danielsdotter Tersera (1606? ‐ 1673)
  Margareta Danielsdotter Terseriana (1611 ‐ 1689)
Tuna sn (X)
  Engelbertus Olai Helsingus (1520 ‐ 1602)
Tuns sn (R)
  Maria Svensdotter (1783 ‐ )
Tuns sn (R), Knipan
  Helge Jonsson (1716 ‐ 1791)
  Kerstin Svensdotter (1785 ‐ 1856)
Tuns sn (R), Lilla Hofgården
  Anders Nilsson (1754 ‐ )
  Anders Olofsson (1700? ‐ 1748?)
  Catharina Nilsdotter (1762 ‐ )
  Ingeborg (1700? ‐ 1744?)
  Ingrid Nilsdotter (1759 ‐ )
  Lena Svensdotter (1780 ‐ )
  Per Nilsson (1756 ‐ )
  Per Siggesson (1752 ‐ <1756)
  Sven Andersson (1748 ‐ )
Tuns sn (R), Nygården
  Anders Svensson (1774 ‐ )
  Stina Svensdotter (1777 ‐ )
Turinge sn (AB)
  Anna Stina Karlsdotter (1808 ‐ 1827)
Turinge sn (AB), Sörby
  Brita Maja (Maria) Andersdotter (1823 ‐ )
Tyskland, Pommern
  Anders Andersson Råbock (1725 ‐ 1758)
  Lars Andersson Calle (1719 ‐ 1759)
Täng sn (R), Bransölet
  Anders Siggesson (1720 ‐ )
  Anna Siggesdotter (1715 ‐ )
  Elin Siggesdotter (1717 ‐ )
  Kerstin Siggesdotter (1723 ‐ )
  Lars Siggesson (1713 ‐ )
  Per Siggesson (1722 ‐ )
Umeå (AC)
  Elaus Engelberti Terserus (1554 ‐ 1617)
Uppsala (C)
  Wilhelm Emanuel Svensson (1873 ‐ 1965)
Uppsala domkyrkofg (C)
  Adolf Oskar Eklund (1861 ‐ 1901)
  Albert Leonard Lindell (1847 ‐ >1926)
  Anders Eklund (1835 ‐ 1867)
  Anna Brita Andersdotter (1815 ‐ 1890)
  Anna Christina Appelbom (1730 ‐ 1800)
  Christiana Magdalena Dahlman (1751 ‐ 1778)
  Elisabet Steuchia (1677 ‐ 1758)
  Jan Peter Lindell (1812 ‐ 1892)
  Mattias Floderus (1766 ‐ 1822)
  Ulrika Asp (1746 ‐ 1813)
  Wilhelmina Lindell (1839 ‐ 1898)
Uppsala Näs sn (C)
  Jacob Waldius (1660 ‐ 1733)
USA
  Carl Gustav* Adolf Rodin (1883 ‐ 1943)
  Harry* Gustav Claes Rodin (1907 ‐ 1985)
USA, Michigan, Muskegon
  Gunnar* Julius Lundell (1886 ‐ 1955)
  Irving* Julius Lundell (1927 ‐ )
  James* Gordon Lundell (1922 ‐ 2004)
  Robert* Gunnar Lundell (1931 ‐ 2012)
  Signe* Helena Nyqvist (1894 ‐ 1986)
USA, New Jersey
  Gunnar* Julius Lundell (1886 ‐ 1955)
  Signe* Helena Nyqvist (1894 ‐ 1986)
Valö sn (AB)
  Maja Jansdotter (1725 ‐ )
  Mats Persson Wahlman (1727 ‐ 1759)
Valö sn (AB), Berkinge
  Margareta Gauffin? (1677? ‐ 1754)
  Mats Persson Wahlman (1727 ‐ 1759)
Valö sn (AB), Bohl
  Maja Jansdotter (1725 ‐ )
  Mats Jansson (1705 ‐ 1766?)
  Sara N (1683? ‐ 1755)
Valö sn (AB), Kelinge
  Jan Matsson (1755 ‐ )
  Mats Persson Wahlman (1727 ‐ 1759)
  Per (Pelle) Matsson Wahlström (1751 ‐ 1783)
Varnums sn (S), Lärbol
  Nils Engelbrektsson (1638? ‐ 1698)
Vendel sn (C)
  Anders Andersson (1660? ‐ 1713)
  Brita Olofsdotter (1687 ‐ 1765)
  Johan Olofsson (1685? ‐ 1745)
  Karin Andersdotter (1695 ‐ 1740)
  Kerstin Eriksdotter (1665? ‐ 1745)
  Olof Olsson (1695 ‐ 1773)
Vendel sn (C), Brunnby
  Kerstin Eriksdotter (1665? ‐ 1745)
Vendel sn (C), Brunnby?
  Erik Larsson (1640? ‐ )
Vendel sn (C), Skottbro
  Anders Andersson (1660? ‐ 1713)
  Anders Matsson (1630? ‐ 1690)
  Anders Olofsson (1721 ‐ )
  Annika Andersdotter (1700 ‐ )
  Annika Larsdotter (‐ 1696)
  Erik Olofsson (1724 ‐ )
  Erik Olsson (1695 ‐ )
  Karin (Catharina) Olofsdotter (1728 ‐ )
  Karin Andersdotter (1695 ‐ 1740)
  Karin Tomasdotter (1630? ‐ 1694)
  Kerstin Eriksdotter (1665? ‐ 1745)
  Lars Andersson (1698 ‐ <1703)
  Lars Andersson (1703 ‐ )
  Lars Olofsson (1726 ‐ 1739)
  Maria Eriksdotter (‐ 1693)
  Mats Tomasson (1620? ‐ )
  Olof Olofsson (1718 ‐ )
  Olof Olsson (1695 ‐ 1773)
  Per (Petter) Olofsson (1730 ‐ )
  Per Andersson (1708 ‐ 1781)
  Stina (Kerstin) Olofsdotter (1734 ‐ 1823)
  Tomas (1600? ‐ )
Vendel sn (C), Åkra
  Karin Mickelsdotter (1650? ‐ 1717)
  Mickel Nilsson
Vendel sn (C), Ål
  Brita Olofsdotter (1687 ‐ 1765)
  Karin
  Karin Mickelsdotter (1650? ‐ 1717)
  Lars Olofsson
  Lars Olofsson (1684 ‐ )
  Olof Hansson
  Olof Larsson (1640? ‐ 1732)
  Olof Olsson (1689 ‐ )
Vendel sn (C), Öster Ekeby
  Brita Olofsdotter (1685 ‐ )
  Erik Olsson (1688 ‐ <1695)
  Karin Olsdotter (1689 ‐ )
  Maria Olsdotter (1693 ‐ )
  Mikael Olsson (1691 ‐ 1732)
  Olof Olsson (1695 ‐ 1773)
Vendel sn? (C)
  Johan Gabrielsson
Venjan sn (W)
  Carl Mats* Nilsson (1670 ‐ 1715)
  Karin Matsdotter Lixander (1640? ‐ 1704)
  Margareta Eriksdotter Emelia (1677 ‐ 1723)
  Nils Karlsson (1637 ‐ 1699)
Venjan sn (W), Knås
  Carl Margareta* Nilsdotter (1680 ‐ 1749)
  Nils Karlsson (‐ 1675)
Venjan sn (W), Städje
  Gölin Matsdotter Lixander (1648 ‐ 1714)
Venjan sn (W), Västbygge
  Brita Eriksdotter Emelia (1682 ‐ 1750)
  Brita Matsdotter (1707 ‐ 1773)
  Carl Erik* Nilsson (1683 ‐ 1766)
  Carl Karl* Nilsson (1667 ‐ 1735)
  Carl Margareta* Nilsdotter (1680 ‐ 1749)
  Carl Mats* Nilsson (1670 ‐ 1715)
  Carl Nils* Nilsson (1677 ‐ 1753)
  Carl Olof* Nilsson (1670 ‐ 1696)
  Carolus Laurentii Schedviensis (‐ 1626)
  Catharina Ersdotter Emelia (1689 ‐ 1764)
  Catharina Matsdotter (1705 ‐ 1764)
  Elisabet Matsdotter, Lixander (1649 ‐ 1727)
  Ericus Petri Emelius (1643 ‐ 1710)
  Gölin Matsdotter Lixander (1648 ‐ 1714)
  Gölin Nilsdotter (1595? ‐ 1690?)
  Karin Matsdotter Lixander (1640? ‐ 1704)
  Karl Nilsson (1550? ‐ )
  Karl Olsson (1612? ‐ 1648)
  Kerstin Karlsdotter (1613 ‐ 1687)
  Margareta Matsdotter (1705 ‐ 1783)
  Marit Ersdotter (1596 ‐ 1689)
  Mattias Olai Lixander (1601 ‐ 1680)
  Nils Karlsson (‐ 1675)
  Nils Karlsson (1637 ‐ 1699)
  Olof Karlsson (‐ 1612)
  Sara Ersdotter Emelia (1678 ‐ 1742)
  Sigrid Eriksdotter Emelia (1687 ‐ 1767)
Vika sn (W), Kniva
  Hans Olofsson Stjärna (1473? ‐ 1522)
Virserum sn (H)
  Ericus Isaci Dahlman (1662 1712)
Vårdinge sn (D)
  Anders Andersson (1740? ‐ 1811)
Värmland?
  Gudmundus Caroli Wermelandus (1490? ‐ 1564?)
Väse sn (S)
  Anders Hallorsson (1608 ‐ 1689)
  Gunilla Bengtsdotter (1612 ‐ 1699)
  Ingeborg Andersdotter (1626 ‐ 1707)
  Olof Biörnsson (1616 ‐ 1700)
Väse sn (S), Berg
  Anders Hallorsson (1608 ‐ 1689)
  Bengt (Benedictus Andre) Bergius (1630 ‐ 1682)
  Britta Olofsdotter (1656 ‐ 1733)
  Gunilla Bengtsdotter (1612 ‐ 1699)
  Ingeborg Andersdotter (1626 ‐ 1707)
  Olof Biörnsson (1616 ‐ 1700)
  Sven (Sveno Olai) Vigelius (1660 ‐ 1719)
Väse sn (S), Rör
  Olof Biörnsson (1616 ‐ 1700)
Väse sn (S), Vällingstorp
  Anders Hallorsson (1608 ‐ 1689)
Väse sn? (S)
  Anders Björnsson (1625? ‐ 1699?)
Västerfärnebo sn (U)
  Israel Olsson (1570? ‐ 1639)
  Sara Olofsdotter Moraeus (1570 ‐ )
Västergötland eller Närke
  Sven Nilsson Nyberg (1766 ‐ 1829)
Västerljung sn (D)
  Brita Andersdotter (1717 ‐ )
  Lars Jonsson (1723 ‐ )
Västerljung sn (D), Bisbol
  Anders Larsson (1745 ‐ )
  Birgitta (Brita) Jonsdotter (1771 ‐ )
  Christina Larsdotter (1743 ‐ )
  Jonas Larsson (1747 ‐ 1798)
  Lars Jonsson (1723 ‐ )
  Maria Larsdotter (1750 ‐ 1751?)
  Per Larsson (1753 ‐ )
Västerljung sn (D), Kärr
  Catharina Jonsdotter (1773 ‐ )
  Jonas Jonsson (1776 ‐ )
  Maria Jansdotter (1775 ‐ <1784)
  Maria Jansdotter (1775 ‐ <1784)
  Maria Jonsdotter (1784 ‐ 1845)
  Stina Jonsdotter (1781 ‐ )
Västermo sn (D)
  Anders Moleén (1724 ‐ 1809)
  Stina (Christina) Ersdotter Moström (1774 ‐ 1844)
Västermo sn (D), Ekhult
  Stina (Christina) Ersdotter Moström (1774 ‐ 1844)
Västermo sn (D), Ekhult?
  Lisa Ersdotter (1768 ‐ )
  Nils Ersson (1765 ‐ )
Västermo sn (D), Hagstugan
  Erik Andersson (1781 ‐ 1803)
  Stina Svensdotter (1743 ‐ 1786)
Västermo sn? (D)
  Anders Moleén (1724 ‐ 1809)
Västra Torsås sn (G)
  Olaus Ergislesson Cavallius (1648 ‐ 1708)
  Peter Svensson (1846 ‐ >1900)
Växjö (G)
  Catharina Hanneman (? ‐ 1726)
  Helena Catharina Cavallia (1699 ‐ 1728)
  Johannes Floderus (1721 ‐ 1789)
Ås (Flo) sn (R)
  Karin Helgesdotter (1752 ‐ 1800)
  Kerstin Svensdotter (1785 ‐ 1856)
  Lars Månsson (1768 ‐ 1823)
  Magnus Pettersson (1779 ‐ 1855)
Ås (Flo) sn (R), Krabbegården
  Andreas Larsson (1809 ‐ 1847)
  Annika Månsdotter (1766? ‐ )
  Bengt Månsson (1778 ‐ )
  Brita Andersdotter (1743? ‐ 1809)
  Brita Larsdotter (1814 ‐ )
  Catharina Larsdotter (1807 ‐ 1808)
  Catharina Larsdotter (1812 ‐ 1831)
  Ingrid Månsdotter (1776 ‐ )
  Johanna Larsdotter (1816 ‐ )
  Lars Månsson (1768 ‐ 1823)
  Magnus Larsson Wahlström (1804 ‐ <1866)
  Maja Larsdotter (1821 ‐ 1838)
  Måns Andersson (1734? ‐ 1801)
  Peter Månsson (1782 ‐ )
  Sara Månsdotter (1773 ‐ )
  Sven Larsson (1818? ‐ 1818?)
Ås (Flo) sn (R), Storegården
  Kerstin Svensdotter (1785 ‐ 1856)
  Magnus Pettersson (1779 ‐ 1855)
Ås (Flo) sn (R), Åsen?
  Helge Jonsson (1716 ‐ 1791)
Ås (Flo) sn (R), Österlanna
  Karin Helgesdotter (1752 ‐ 1800)
Ärentuna sn (C), Nyby
  Anders Andersson (1658 ‐ 1735)
Öja sn (D)
  Andrietta* Erica Wilhelmina Moleén (1797 ‐ 1863)
  Erik Welander (1790 ‐ 1849)
  Olof Olsson (1780 ‐ 1814)
  Stina (Christina) Ersdotter Moström (1774 ‐ 1844)
Öja sn (D), Hagby
  Sophia Wilhelmina Welander (1824 ‐ 1844)
Öja sn (D), Salsta
  Erik Andersson (1781 ‐ 1803)
Öja sn (D), Täby
  Anders Moleén (1724 ‐ 1809)
  Andrietta* Erica Wilhelmina Moleén (1797 ‐ 1863)
  Anna Christina* Malmberg (1717 ‐ 1792)
  Augusta Charlotta Welander (1827 ‐ 1916)
  Augusta Juliana Moleén (1801 ‐ 1801)
  Aurora* Florentina Moleén (1803 ‐ >1865)
  Carl Erik Welander (1835 ‐ 1894)
  Fredrika Eleonora Welander (1831 ‐ 1846)
  Olof Olsson (1780 ‐ 1814)
  Regina Florentina Welander (1829 ‐ 1832)
  Sophia Wilhelmina Welander (1824 ‐ 1844)
Örebro (T)
  Augusta Charlotta Welander (1827 ‐ 1916)
  Johan Nyqvist (1825 ‐ 1899)
Örebro (T), Nikolai fg
  Andrietta* Erica Wilhelmina Moleén (1797 ‐ 1863)
Örebro (T), Olaus Petri fg
  Wilhelm Oskar* Ferdinand Eklund (1887 ‐ 1965)
Österlövsta sn (C)
  Karin Hansdotter (1600? ‐ 1670?)
Österlövsta sn (C), Gransjön
  Erik Ersson Haljainen (1698? ‐ 1719)
Östervåla sn (U)
  Beata Margareta Frondin (1685 ‐ 1764)
Östervåla sn (U), Heby
  Margareta Catharina Waldia (1712 ‐ 1788)
Östmark sn (S)
  Annika Henriksdotter Valkoinen (1727 ‐ 1792)
  Brita Persdotter Räisäinen (1645? ‐ 1725)
  Carl Stephansson (1749? ‐ )
  Erik Göransson (1769 ‐ 1810?)
  Erik Nilsson (1755 ‐ 1787)
  Göran Eriksson Ruuskoinen (1740 ‐ 1773)
  Hans Hansson Valkoinen (1655? ‐ 1717)
  Henrik Mickelsson Siikainen (1711 ‐ 1758)
  Henrik Olofsson (1746 ‐ 1820?)
  Maria Ersdotter (1741 ‐ 1799)
  Marit Carlsdotter (1774 ‐ )
  Mårten Göransson Puttoinen (1630? ‐ )
  Per Henriksson Siikainen (1635? ‐ 1685?)
  Per Mårtensson Puttoinen (1672? ‐ )
Östmark sn (S), Arnsjön
  Anders Andersson (1669? ‐ 1711)
  Anders Andersson (1688? ‐ 1716)
  Annika Andersdotter (1702? ‐ 1783)
  Annika Henriksdotter Valkoinen (1727 ‐ 1792)
  Bertil Olofsson (1697? ‐ 1775)
  Daniel Johansson (1733? ‐ )
  Gunilla (‐ >1719)
  Hans Henriksson Valkoinen (1725 ‐ 1799)
  Henrik Hansson Valkoinen (1690? ‐ 1729)
  Johan Danielsson (‐ 1741?)
  Johan Johansson (1731? ‐ )
  Karin (1662? ‐ 1724)
  Karin Bertilsdotter (1746? ‐ )
  Karin Johansdotter (1736? ‐ )
  Olof Bertilsson (1747? ‐ )
Östmark sn (S), Fryksände
  Erik Göransson Ruuskoinen (1704 ‐ 1778)
  Karin Pålsdotter (1710? ‐ 1763)
Östmark sn (S), Gransjön
  Anna Hansdotter Valkoinen (1660? ‐ 1725)
  Annika Olofsdotter (1754 ‐ )
  Brita Olofsdotter (1749 ‐ )
  Britta Eriksdotter Haljainen (1680? ‐ )
  Elisabeth Persdotter Puttoinen (1710 ‐ 1745)
  Erik Ersson Haljainen (1698? ‐ 1719)
  Helga Eriksdotter Haljainen (1680? ‐ )
  Henrik Olofsson (1746 ‐ 1820?)
  Johan Eriksson Haljainen (1690? ‐ )
  Karin Olofsdotter (1760 ‐ )
  Kerstin Ersdotter Haljainen (1677? ‐ 1755)
  Kerstin Olofsdotter (1766 ‐ 1787)
  Lisa Olofsdotter (1757 ‐ )
  Olof Persson (1716 ‐ 1766?)
  Per Olofsson (1752 ‐ )
  Pål Ersson (1733 ‐ )
Östmark sn (S), Gåsetjärn
  Erik Göransson (1769 ‐ 1810?)
  Göran Eriksson Ruuskoinen (1740 ‐ 1773)
  Olof Göransson (1772 ‐ 1773)
Östmark sn (S), Råbäcken
  Annika Ersdotter (1752 ‐ )
  Erik Olsson (1700? ‐ 1769)
  Henrik Ersson (1744 ‐ )
  Lisa Ersdotter (1749 ‐ )
  Maria Ersdotter (1741 ‐ 1799)
  Pål Ersson (1733 ‐ )
  Pål Ersson (1751 ‐ )
Östmark sn (S), Röjdoset
  Elin Persdotter Puttoinen (1707 ‐ )
  Elisabeth Persdotter Puttoinen (1710 ‐ 1745)
Östmark sn (S), Röjdåsen
  Annika Göransdotter Ruuskoinen (1713? ‐ )
  Brita Göransdotter Ruuskoinen
  Carl Carlsson (1781 ‐ 1781)
  Carl Carlsson (1782 ‐ 1800?)
  Elisabet Simonsdotter (1620? ‐ 1717)
  Erik Carlsson (1776 ‐ )
  Erik Göransson Ruuskoinen (1704 ‐ 1778)
  Göran Eriksson Ruuskoinen (1740 ‐ 1773)
  Göran Larsson Ruuskoinen Ratfält (1670 ‐ 1745)
  Hans Hansson Valkoinen (1655? ‐ 1717)
  Hans Henriksson Valkoinen (1725 ‐ 1799)
  Henrik Hansson Valkoinen (1690? ‐ 1729)
  Johan Eriksson (1750 ‐ 1758)
  Johan Göransson Ruuskoinen (1718 ‐ )
  Karin Göransdotter Ruuskoinen (1707 ‐ )
  Karin Pålsdotter (1710? ‐ 1763)
  Kerstin Eriksdotter (1756 ‐ 1756)
  Kerstin Ersdotter Haljainen (1677? ‐ 1755)
  Lars Göransson Ruuskoinen (1710 ‐ )
  Marit Carlsdotter (1774 ‐ )
  Marit Göransdotter Ruuskoinen (1715 ‐ )
  Pål Eriksson (1746 ‐ )
  Stephan Carlsson (1770 ‐ )
Östmark sn (S), Södra Röjdåsen
  Anna Mickelsdotter Siikainen (1709 ‐ )
  Anna Stephansdotter (1743 ‐ )
  Brita Persdotter Räisäinen (1645? ‐ 1725)
  Brita Stephansdotter (1738 ‐ )
  Carl Stephansson (1749? ‐ )
  Henrik Mickelsson Siikainen (1711 ‐ 1758)
  Henrik Persson Siikainen (1677? ‐ 1745)
  Henrik Stephansson (1751 ‐ 1754)
  Karin Stephansdotter (1748 ‐ )
  Kerstin Larsdotter (1675? ‐ 1744)
  Kerstin Stephansdotter (1746? ‐ )
  Maria Stephansdotter (1735 ‐ )
  Marit Stephansdotter (1755 ‐ )
  Mickel Persson Siikainen (1674? ‐ 1730)
  Per Persson Siikainen (1675? ‐ )
  Stephan Mickelsson Siikainen (1712 ‐ 1758)
  Stephan Persson Siikainen (1682 ‐ 1769)
  Tomas Persson Siikainen (1670? ‐ 1722)
Östmark sn (S), Tväråna
  Anna Ersdotter (1794 ‐ 1839)
  Annika Henriksdotter Valkoinen (1727 ‐ 1792)
  Carl Ersson (1800 ‐ )
  Erik Nilsson (1755 ‐ 1787)
  Erik Pålsson Suhoinen
  Johan Ersson (1797 ‐ )
  Maria Ersdotter (1803 ‐ 1807)
Östmark sn? (S)
  Anders (‐ <1711)
  Anders Andersson (1669? ‐ 1711)
  Anna Hansdotter Valkoinen (1660? ‐ 1725)
  Hans Hansson Valkoinen (1655? ‐ 1717)
Östra Fågelvik sn (S), Böj
  Annika Olofsdotter Hasselström (1717 ‐ 1791)
Överlövsta sn (S), Åkerby
  Anna Maria Olofsdotter Eklund (1832 ‐ )

Sidan först publicerad 2014-05-04, senast uppdaterad 2017-01-25.